100% úspěšnost

Share Button

Týden přešel, já se šťastně oženil a přináším vám novou malou zprávičku od mého druhého sezení v této sezóně.

Je pátek odpoledne a já opět mířím nedaleko svého bydliště zkusit štěstí v podobě pěkného sumce. Nástražní rybky mi nedají moc zabrat a okolo 18-té hodiny zavážím své pruty s nastraženým skalákem a tlouštěm. Nyní je v řece Labi málo vody. Jeden prut zavážím ke korytu 80 m od břehu, kde je hloubka jen 140 cm a druhý 40 m od břehu kde je to téměř podobné. Je první teplejší den v tomto týdnu a sluníčko mě pěkně praží. Říkám si, že dnes by to mohlo sumce donutit k nějaké aktivitě a večer začít lovit.

Hodiny utíkají a já jen pozoruji okolí a občas fotím z nudy nějaké ty motýly. Začalo se stmívat a dravci na okolí začali lovit. Jsou to sice jen boleni a nějaký ten candátek, ale naději na záběr od sumce to ve mně udržuje. Z mé zkušenosti z onoho místa kde chytám již několik let, přicházejí záběry nejčastěji při stmívání mezi 20:30 až 22:30.

Čas lovu pomalu vyprchává a já ve 23:25 jdu pomalu k člunu, abych ho vytáhl na břeh a pořádně ho před nocí ukotvil. Když zrovna zavazuji uzle k vidlici na ukotvení člunu, rozezní se vysoce hlásič na prutu, který je blíže ke břehu s nastraženým skalákem. Nechávám člun člunem a rychle běžím vyndat prut, který je už dosti ohnutý a mám co dělat, abych ho ze stojanu vyndal. Cítím celkem pěkné silné výpady hned od začátku a vím tedy, že to nebude žádné miminko, ale také ne monstrum, na které pořád čekám. Ke břehu sem rybu dostal celkem snadno, ale jelikož jsem byl dnes na rybách sám a sumec se u břehu v mělčině celkem bránil, trval souboj zhruba 15min. Nakonec se mi podařilo sumce na poněkolikáté chytit za tlamu, abych ho mohl vyndat na břeh do připravené plachty. Měl jsem štěstí, protože okolo šel jeden místní mladík, co chytá také sumce a když slyšel ty mohutné cákance ve vodě, přišel se podívat. Hodilo se to, protože mne mohl se sumcem vyfotit.

Sumec nebyl nějak zvlášť dlouhý, ale byl mohutný. Byla to jikernačka, která měla pár centimetrů přes 160, ale o to více ve velikosti tlamy a objemu těla. Má velký potenciál v příštích letech se stát tím opravdovým monstrem v řece Labe a moc rád se s ní ještě  setkám. Dostala polibek na rozloučenou a v poklidu se vrátila do svých hlubin.

Ta euforie po chycení krásné ryby je to, co naplňuje snad každého normálního rybáře a vede ho k závislosti chytání velkých sumců, nebo třeba kaprů a jiných ryb. Byl jsem mokrý, oslizlí, ale přesto spokojený. Usedám do židličky a 10 minut rozjímám o dalším krásném zážitku.

Kouknu na hodinky a vidím, že je přesně 23:58. Zvednu se ze židličky a mířím k prutu, který se chystám vyndat. Už jsem téměř u prutu, když se v okamžiku rozezní hlásič a prut začíná poskakovat ve stojanu. Prut celkem bez problému vyndávám a lehce přisekávám. Je cítit spoustu malých slabých záškubů a ihned vím, že se jedná o sumčího prcka. Za nedlouho mám na břehu sumečka 112 cm. Rychlé foto a šup s ním do vody.

Dnes jsem nastražil dva pruty a vytáhl na každý sumce. Úspěšnost tedy na 100%. Mohu být spokojený a věřím, že mě co nevidět letos povede ta pravá ryba, na kterou celé roky čekám. Času bohužel nemám již tolik, jako například loni a jelikož jsem v očekávání potomka, nemohu se ani moc vzdalovat od domu. Tento týden jsou svátky a já mám zálusk na nové místo, kde věřím, že se pár ryb skrývá. Tak snad zase za týden přátelé.

Za Uni Cat Team CZ Roman Branda