Chobotničky

Share Button

Chobotničky

Nebojte, nejedná se o scénář již k tolik ohranému filmu. Ale o nástrahy k lovu sumců, které se na našem trhu objevili celkem nedávno. Tyto nástrahy jsou určeny k vertikálnímu lovu ať už za pomocí vábničky či jen k nehlučnému pohupování se pod lodí. Hojně se používají ve vodách Francie, Španělska či Itálie.

chobotničky sumcům chutnají

Ovšem to neznamená, že by nemohli sumce ulovit i u nás, a to i přes to, že v našich vodách nežije nic, co by mohli sumci připomínat. Přesto je sumci mají rádi, chapadélka chobotniček dokáží sumce doslova vyprovokovat již samy o sobě. Někdy i bez pomocí vábničky. Při lovu se chobotničky dost často ještě vylepšují o pachovou i pohybovou stopu. Nejčastěji o napíchnutí rousnic či pijavic na háček či trojháček pod chobotničkou. Nástraha tak nabere na větší atraktivitě i velikosti. A lze tak malé sumce i cíleně selektovat. Krom rousnic a pijavek lze k větší atraktivitě použít například části ryb, ať už jejich filet, vnitřnosti, dokonce lze nastražit i celou menší rybu. Například na Ebru se hojně využívají i Kalamáry. Použít také můžeme části z mořských ryb. Které díky svému zvýšenému obsahu tuku vytváří větší pachovou stopu a jsou účinné zejména v chladnějších částech roku. A co si vylepšit a více zatraktivnit chobotničku již doma? Či si zkusit vyrobit svou vlastní chobotničku, třeba za pomocí „polotovaru“? Nejen že si podobnou výrobou vytvoříte ojedinělý originál, který může sumce dráždit dokonce více než běžně kupované hotové výrobky. Ale zejména si užijete tu překrásnou atmosféru při ulovení sumce na vámi vyrobenou nástrahu…a věřte mi, je to nádherný pocit.

vše potřebné k výrobě

Nebudeme dlouho otálet a jdeme na to. Začneme jednoduchým tipem, jak si vylepšit v obchodě zakoupenou chobotničku, jakou je například Clonk T-Systém. Tím nechci nějak tento skvělý výrobek podceňovat. Ryby nachytá i v originálním stavu, ovšem jsou u vody chvíle, kdy to chce trochu víc. A tím víc může být třeba obyčejný plastový či skleněný korálek navlečený na chapadélkách chobotnice. Lze kombinovat i oba druhy korálků, třeba tím, že na jedno chapadlo umístíme skleněný a na další plastový korálek. Tím umožníme chapadélkům různou rychlost práce pod vodou. Což vytvoří další dráždivý efekt, a to nemluvím o cvaknutí, které korálky vyloučí při setkání chapadélek chobotnice. Toto cvaknutí někdy sumce dovede přímo k šílenství! Korálky po navléknutí na chapadélko zajistíme buď zatavením konce zapalovačem, či ještě lépe, uvázáním jednoduchého uzlu na konci chapadla.

detail zakončení korálků klasickým uzlem

Mezi další způsob, jak vylepšit tuto nástrahu lze přiřadit i umístění chrastítka ScreamBalls, které navlékneme před chobotničku na kmenovou šňůru. Po navléknutí chrastítko zajistíme „myším bobkem“ Tough Line Stops proti posunu a máme hotovo.  Chrastítko se při pohybu nástrahy začne otáčet a vydávat krom zvukových efektů i efekty vibrační. Což je další možnost, jak ještě více sumce vydráždit k útoku.

Pokud vás vylepšování již hotové nástrahy moc nebere a toužíte spíše po výrobě vlastní originální nástrahy, tak ani vám se meze nekladou. Právě pro vás firma UniCat vytvořila jakési „polotovary“ Imitace chobotniček. Tyto chobotničky jsou dodávány po třech kusech v balení v délce 18cm. K dostání jsou ve čtyřech barvách a tak nebude nic bránit vaší fantazii…

vzdálenost háčků od chapadel

Za pomocí těchto imitací si lze vyrobit opravdu originální nástrahy. Ať již zvolíte zakrácení chapadélekpro výrobu menší velikosti nástrahy. Či ponecháte originální délku, chybu určitě neuděláte. Chobotničky lze obohatit jíž o výše zmíněné korálky či chrastítko. Dokonce zle chobotničku zavěsit na olovo i vzhůru nohama. Díky tomuto způsobu budou chapadélka chobotničky více odstávat od olova. Tím se nejen zrychlí jejich pohyb, ale především tak zabráníte zamotání se chapadel kolem háčku. No, a to jsem ještě nezmínil chobotnici vyrobenou spojením dvou chobotniček. Kde jednu chobotničku navléknete klasickým způsobem a druhou navléknete nad ní vzhůru nohama. Tak aby chapadélka více odstávala od olova. To je teprve pod vodou „mazec“! Tímto způsobem si vyrobíte doslova originální nástrahu, kterou jen tak nikdo nemá.

   

nastražení vzhůru nohama

Jako zátěž lze použít klasická doutníková či hruškovitá olova, použít by možná šly i kulaté. Ovšem musíme zvolit takový průměr olova, na který doslova „napresujete“ tělo chobotničky tak, aby nedošlo k jejímu uvolnění. Pokud žádné takové olovo nemáme, či chcete ještě více vaší nástrahu zatraktivnit. Doporučuji originální olova, vyrobená speciálně pro lov s chobotničkou, a to olova Clonk lead systém či Attraktor Clonk systém, které je navíc potaženo speciálním povrchem, jenž přijímá pachy a lze jej tak dipovat v různých posilovačích. Obě tyto olova navíc obsahují drážku pro chrastítko Glass Rattle Kit, za jejichž pomocí přidáte nástraze další dráždivý efekt navíc.

 

domácí chobotnice v akci

Hotovou chobotničku nejraději navazuji na návazec z Hardmono Leader. Kde jí fixuji za pomocí již výše zmíněných „myších bobků“. Návazec zakončuji nejčastěji ložiskovými obratlíky Kugellager Wirbel nebo klasickým osmičkovým uzlem, který vytvoří na konci návazce smyčku. Tu potom připneme pomocí karabiny Cross Lock Snap Extreme ke kmenové šňůře. Tento způsob zajistí rychlejší výměnu nástrahy během lovu. Háčky umisťuji nejčastěji 2-3 cm pod konec chapadélek. Pokud by nám ryby padaly či nástrahu nedobírali. Můžeme háček navázat i hlouběji od konce chapadel. To ve většině případů pomůže…zda k lovu zvolíte trojháček či jednoháček nechám jen na vás. Viděl jsem i systém kombinací více háčků. To se mi ovšem zdá zbytečné. Jeden trojháček či jednoháček bohatě postačí.

hotovo, už jen nahodit

Doufám, že jsem vás tímto článkem trochu nakopl k vyzkoušení něčeho nového a především k vytváření svých vlastních originálních nástrah. Uvidíte, že ulovit sumce na vaší nástrahu je opravdu nádherný pocit a to i přes to, že nemusí patřit k těm největším…

Práci doma vyrobené chobotničky lze vidět na videu v naší video sekci…

https://youtu.be/Bv8c-JWNlp0

Nechť vám koušou !

Za Uni Cat Team Czech Republic Václav Jícha

klasické nastražení, obohaceno o chrastítko