Colossa GT

Share Button

Zdravím přátelé, sliboval jsem nějaký článek o výbavě, kterou jsem používal tento rok.

Samozřejmě mezi nejhlavnější součást vybavení, kterou sumcař potřebuje je pořádný prut. Dnes, když se podívám okolo sebe a čtu si různé články a dotazy na internetu ohledně výbavy třeba pro začínající sumcaře, tak jsem si udělal takový obrázek. Někdo například zadá dotaz do určitých skupin, jaký by mu kdo doporučil prut. Samozřejmě se ihned objeví lavina příspěvků a rad na koupi toho či onoho prutu. Spousta lidí doporučuje ty nejlevnější pruty, nebo pruty co teď frčí a mají tu největší reklamu. Ovšem jako počáteční sumcař bych se měl zamyslet co vlastně od toho prutu očekávám a na kolik let si ho chci nechat.


Další věcí je, jestli je vůbec na místě se ptát na takových to skupinách. Když si čtu rady některých (odborníků) nestačím se divit. Když už chci od někoho nějakou radu, měl bych si ověřit, jestli opravdu ten člověk je kompetentní a má opravdu ty zkušenosti a ví o čem mluví. Pokud někdo chytá ryby okolo 130cm a prezentuje potom prut jako odborník v čem je skvělí a jak dobře funguje, tak je to trošku k zamyšlení. Stejně jako odpověď „ kup …., mám na něj rybu 210cm a úplně pohoda“. Rybu do 150cm dnes zvládne kdejaký feeder, když je ve správných rukách. Stejně jako vytáhnout rybu přes 2m na kapřák. Pokud máte štěstí, vytáhnete rybu třeba 250cm na jakýkoliv sumcový prut na trhu. Letos si chci vzít třeba 50 let staré Lipno po svém dědovi do Francie, abych na něj zkusil vytáhnout obřího sumce. Je to pro mě taková malá výzva.

Myslím si, že tohle je jedna z věcí nad kterou by se měl pozastavit třeba začínající sumcař. Proč si budu kupovat ten nejlevnější prut, když zjistím, že je kvalita hrozná a už budu kupovat další a zase třeba dražší. Proč třeba riskovat takzvané štěstí začátečníka, kdy přijdu o svoji vysněnou rybu, jen kvůli unáhlenému výběru prutu. Já jsem na tom byl na začátku úplně stejně. Prošel jsem v podstatě celkem velkým počtem sumcových prutů. Skoro každou další sezónu jsem pořizoval jiné. Proto aspoň trochu chci tímto článkem předat pár rad a zkušeností ostatním. Je samozřejmé že jsem tester a proto to většina bere jako reklamu na prut. Ovšem jako tester beru tuto práci odpovědně a dávám vybavení co proto a posouvám ho na hranici jeho možností.

Pokud si vybírám prut, tak mám nějaké podmínky, které jsou pro mě důležité. Délka prutu, kvalita blanku, uchycení oček, počet oček, zátěžová gramáž, sedlo navijáku, tloušťka prutu a v neposlední řadě vzhled.

Proč délka prutu? Mojí metodou, kterou nejčastěji používám pro lov, je podvodní splávek. Při chytání ze břehu na podvodní splávek nepotřebujete nějak extra dlouhý prut. Klidně vám 270cm stačí. Jsou tu zase ovšem důvody i kvůli kterým je lepší už prut o něco delší. Já převážně chytám na silném proudu a snažím se vyvážet hodně daleko. Samozřejmě čím více je šňůry ve vodě, tím více proudu se do ní opírá, zároveň více smetí se zachycuje a výsledkem jsou silné vibrace po šnůře k nástraze a možné odrazení většího sumce, kterému se to nebude líbit. Zároveň vzniká i velký oblouk a možné přetržení trhačky. Další metodou kterou chytám sumce je takzvaná hladinovka. Metoda kterou používám hodně například ve Francii, nebo na rybnících. Metoda kdy šnůra vede nad hladinou až k nástraze. Proto je mnohem lepší zvolit delší prut, protože se dá pak méně eliminovat průvěs a šnůra se nebude dotýkat hladiny. Pokud nechci mít zvlášť prut na chytání na podvodní splávek a prut zase na chytání z hladiny, pokouším se vybrat nějaký střed.

Velikost prutu kterou jsem si zvolil tedy je 285cm. Teď si třeba říkáte proč ne 3m? Však se dá použít na lov podvoďákem i hladinovkou? Tím se dostávám k dalšímu důvodu. Jelikož jsem na rybách často sám a velký sumec se mi dostane třeba do vázky, nebo nejsem schopen díky břehu ho dostat na pevninu, musím ho zdolávat ze člunu. Je to sice jen 15cm rozdíl, ale i ten už je hodně znát, pokud jste sami na člunu zdoláváte velkou silnou rybu uprostřed proudu. Čím tedy delší prut, tím složitější je potom dostat sumce do člunu.

Mám rád více oček, protože je síla sumce rovnoměrněji rozložená po celé délce prutu a hlavně i menší tlak na šňůru. Clossa Gt 2,85 má 10 oček a jsou velmi kvalitně zpracovaná. To je pro mě optimální a krásně je vidět při souboji, jak celý prut pracuje. Pruty dostávaly zabrat jak u nás, tak i ve Francii. Ohýbal jsem je na maximum, co to šlo. Zdolával obří ryby kolmo ze člunu, kdy byly ohnuté jako luk a já už čekal kdy to praskne. Přál bych vám vidět ty ohromné záběry od velkých ryb, kdy nebýt správně povolené brzdy navijáku a pořádného stojanu prutu, byl by prut asi někde na cestě po řece Rhoně, nebo Labi. Byly ve vodě, písku, blátě a nejednou přežily i náraz o kameny či člun. Nejdůležitější je asi ovšem počet zdolaných ryb tuto sezónu. Nejsem schopný spočítat kolik to bylo ryb, ale odhadem okolo 40 ryb přes 150cm pokud sečtu Francii a naše vody. Ryb pod 150cm ani nevím. Důležité je ovšem to, že všechny ty ryby pořádně ozkoušely svými výpady a bojovností nejenom mě, ale i moji výbavu.

Prut je celkově hezký, ale i nenápadný. Nemám rád extravagantní a tlusté pruty. Pokud má prut gramáž 1000g, tak je to většinou tvrdý a tlustý kůl do plotu. Měl jsem v ruce pruty co byly hrozně tvrdé a nebo jako z gumy příliš měkké. Collosa udává gramáž 150-420g. Pro mě bohatě dostačující. Vypovídá to, že prut má určitou sílu, ale zároveň je na pohled celkem hubený. Já nikdy nenahazuji ze břehu, proto pro mě ani pruty s větší nosností gramáže nemají smysl.

Když vám tady budu psát jak je prut vyroben při „High Carbon Molecular Technology“ a lisován při tlaku 24t, tak to 90% rybářům stejně nic neřekne. Jen asi, že to bude něco super. Chtěl jsem vám trochu to testovaní a postup při výběru prutu nastínit podle sebe.

Pruty přežily celou sezónu bez jediné úhony a z čistým svědomí mohu říct, že ještě několik jich určitě ještě přežijí. Pokud tedy nevíte co pořídit na další sezónu za pruty a chtěli by jste zkusit něco nového, přijďte se mě zeptat a zároveň podívat osobně na letošní výstavu For Fishing.

Pro všechny sumcaře, kteří třeba se rozhodují jakou výbavu pořídit, nebo pro sumcaře co by chtěli vyzkoušet něco nového. Přemýšlejte trošku nad tím, přečtěte si recenze, nebo se zeptejte opravdu někoho zkušeného. Skoro každá značka má již dnes svého testera. Je tu u nás i dost dobrých kluků sumcařů, kteří nejsou pod ničí značkou a mají výsledky jak ze zahraničí, tak od nás. Mají taky už něco odchytáno a odzkoušeno. Je tu i věc ohledně kvality a osobnosti testerů, ovšem to nemění nic na tom, že je to pořád lepší se ptát někoho pověřeného a zkušeného, než bezhlavě neznámých rybářů na internetu a přijít pak zbytečně o peníze, nebo hůře o životní úlovek. Pro mě Colossa Gt je ohledně ceny, zpracování a funkčnosti za mě jeden z nejlepších prutů na které jsem zatím mohl kdy chytat. Nejsem určitě jediný. Pokud znáte nějaké z nejslavnějších sumcařů třeba z Francie, tak i oni používají tyto pruty.

S pozdravem za Uni Cat Czech team Brandys.