Gumové nástrahy

Share Button

Gumové nástrahy

Pokud se zajímáte o lov sumců přívlačí, určitě jako spousta rybářů, kteří propadli této technice rybolovu, neustále vymýšlíte a pátráte po nových a zároveň neokoukaných nástrahách. V tomto článku se blíže podíváme na ty gumové. A to na nástrahy, které se dají použít ke klasické přívlači, vertikální ale i trolingu. Tyto nástrahy se nemusí striktně používat jen k lovu sumců, ale i k lovu jiných dravých ryb a vzhledem k jejich velikosti je upřednostní zejména štiky či velcí candáti. Tak pojďme na to…


Uni Cat Trout

 

Jedná se o naprosto geniální a opravdu propracovanou napodobeninu pstruha. Tělíčko je trochu tužší, není to dáno tvrdostí použité gumy, ale spíše její vrstvou. Nástraha je opravdu mohutná, což se projeví nejen na její váze, ale zejména na jejím chodu. Který při klasickém vláčení působí celkem nudně. Rybka se mírně naklání z boku na bok a pracuje zde jen ocásek. Díky mohutnosti je tato nástraha předurčena spíše pro rychlé vláčení. 

Trout – dokonalá imitace pstruha

Zejména v proudu či při trolingu, při kterém jí používám nejraději. Tato nástraha se vyrábí v sedmi barevných provedeních a dvou velikostech. A to 15cm, s vahou samotné gumy 50g. V této velikosti je ideální volbou k lovu z odhozu. Jigové hlavičky se mi osvědčily v hmotnosti 20g – 40g ve velikosti háčku 10/0 ve tvaru hlavičky ragbyového  míče. Druhá větší velikost 20cm už maličko přibrala na váze. Její samotná váha je 105g ! V této velikosti a váze je ideální nástrahou na troling. Hlavičky zde používám už těžší od 40g výše. Háček velikosti 12/0 obohacený o přídavný návazec s trojháčkem ve velikosti 1/0 či 2/0 bude ideální zbraní na sumce, ba i kapitální štiky !

 


Goon Fisch

 

Tato nástraha mi velice přirostla k srdci a nedám na ní dopustit. Není výprava, abych tuto gumu nenahodil. Proč jsem si zrovna tento typ tak oblíbil ? Díky svému provedení je velice agresivní a pro sumce lákavá. Ještě jsem nenarazil na gumu s podobnými vlastnostmi. Agresivní chod je vytvořen nejen díky velice poddajnému materiálu, ale zejména díky velkému a mohutnému kopítku. To dává nástraze silný kmitavý pohyb do stran, doprovázený o silné kopání ocásku. Veliké plus je, že gumka dobře pracuje i při pomalém vláčení. Což oceníme zejména ve studenější vodě .Ocasní část je navíc opatřená o jakési vroubky na těle nástrahy. Ty mají za úkol, při vláčení vydávat do vody další vlnu vibrací. Zkrátka který sumec by odolal, co sumec….tyto nástrahy jsou velikým lákadlem i pro další dravce. Tomu napomůže i rozsah velikostí a šesti barevných provedeních ve kterých se vyrábí.

Goon fish moje srdcovka

Velikosti nástrah jsou tři 15cm – 30g, 20cm – 60g a dokonce 25cm – 90g. Mně jako sumcaře, co věnuje nejvíce času českým vodám, zaujala velikost 20cm. Tu vláčím pomocí jigové hlavy rugbyhového tvaru ve velikosti háčku 12/0 a hmotnosti 40g. Chytám tak zejména na řekách, kolem kamenného násypu v hloubkách 5-6m. No a právě zde se mi na podzim podařilo i na takto obrovskou nástrahu, zdolat pár slušných candátů. Nástrahu pro lepší chytlavost je lepší osadit přídavným návazcem s trojháčkem ,-)

 


Big Daddy

 

Pozor ! Všichni slabší jedinci ať tento odstavec raději vynechají. Jak již název napovídá, teď se budeme bavit o opravdu velikých a těžkých nástrahách. Jsou to snad ty největší napodobeniny úhořů, které jsem viděl. Vyrábí se ve dvou velikostech. 28cm a neuvěřitelných 38cm ! V pěti barevných provedeních. Zde stojí za zmínku barva LMO, která po nasvícení fosforeskuje. Vzhledem k jejich váze, která je u nejmenší velikosti 120g a u té větší až 180g je nejčastěji používám jako nástrahu na troling či vertikál. Chod nástrah je velice podobný klasickým twistrům. Kde se tělíčko nástrah mírně kolíbá do stran s výraznou kroutivou prací ocásku.

Big daddy

Pokud se rozhodnu tyto šílenosti klasicky vláčet, osazuji je co nejlehčí hlavičkou. Jen takovou velikostí, abych vyvážil chod a zabránil kroucení nástrahy. Většinou si vystačím s 20 – 25g hlavičkou. U těchto nástrah je nutnost opatřit je návazcem s jedním či dvěma trojháčky pro větší chytlavost. Jako jedny z mála se hodí zejména díky svým proporcím i pro mořský rybolov…

 


Vertic Eel

 

Poslední „gumovkou“ na kterou se podíváme je napodobenina úhoře, stvořená pro vertikální přívlač. Tento úhořík, je opravdu velice reálnou napodobeninou živého originálu. Velice měkký a odolný matriál ze kterého je vyroben mu krom nesmírně přirozeného pohybu dává i velikou odolnost. Skvělého chodu dosáhnete při použití závaží od 50g výše. Krátké trhavé pohybu prutu chod nástrahy jen doplní. Celkově to bude vypadat, jako úhoř  prchající před predátorem. A to je ten správný moment k vyprovokování dravce. Délka této nástrahy je 29cm, což znamená, že bude dobré jí též opatřit o další návazec s trojháčkem.

Vertical Eel

Na závěr jsem si nechal ještě jedno překvapení. Vertikálního úhoře, lze využít i bez lodě ke klasickému  vláčení. Jednoduše osadíte nástrahu klasickou jig hlavou, já používám 40g. A potom nástrahu vláčíte krátkými přískoky, podobně jako smáčka. Velice lákavé sousto. Další možnost jak tuto nástrahu nastražit je Drop-shot…což je ještě neokoukaný styl, využívaný lovci sumců ve vázkách, na hlubokém nánosu bahna či silném porostu řasy ,-)

 

gumovek je opravdu spousta

Doufám, že se Vám krátká výprava do světa nástrah líbila. Nástrah které se hodí k lovu sumců postupně přibývá a věřím, že se tak bude dít i nadále. Příště se můžeme podívat třeba na woblery ? Bude se určitě na co těšit….

Ať Vám koušou !!!

Za Uni Cat team Czech Republic Vašek Jícha