Háčky – trojháčky k lovu sumců

Share Button

Háčky – trojháčky k lovu sumců

V tomto kratičkém článku bych Vás rád blíže seznámil s novinkami pro letošní rok v oblasti háčků. Jelikož tyto háčky sám rád s oblibou používám a už mi dopomohly k nádherným úlovkům….věřím že budou dopomáhat i nadále, jelikož se jedná o opravdu povedené kousky. Pojďme se na ně podívat…

Vencata SNX-5

Jedná se o jedinou novinku z řad jednoháčků, které jsou též nedílnou součástí sumcových montáží. Dokonce už existují i revíry, kde lze k lovu dravých ryb používat jen jednoháčky, a tak si určitě zaslouží více pozornosti. Tyto stříbrné háčky Vás na první pohled zaujmou svou masivností. Drátek z něhož jsou vyrobeny je opravdu silný, ovšem nemusíme se bát, že by háček přes svou sílu byl nějak tupý. Ba naopak. Velký a široký oblouček těchto skvostů skvěle drží v sumcové tlamě. Většinou se zasekává sumci v koutku tlamy a zde pevně drží. Háček je zakončen opravdu velkým očkem, které je uzavřeno až k ramínku bez jakýkoliv mezer. Čímž je vyloučeno vypadnutí či poškození návazcového materiálu. Velikost očka oceníme při tvorbě návazců z Hard Mona, kde velké očko potřebujeme k protažení tak silného materiálu. Háček se vyrábí od velikosti 4/0 až po velikost 12/0. Kde na našich revírech nejčastěji používám velikosti 4/0 a 6/0. 

     

Vencata CPX-5

Stříbrné trojháčky s obloučky zahnutými do tzv. „Orlího drápku“ . Se špičkou podobnou šípu. Tak tyto háčky jsou už mezi sumcaři známé léta. Co tyto háčky už nachytaly ryb a ještě nachytají. Tento typ háčku používám nejraději na umělých nástrahách, kde se díky svému zahnutí tolik netupí při nárazech o dno. Své uplatnění ovšem najdou i při lovu s podvodními splávky či bojkami. Vyrábí se ve třech velikostech a to 1/0, 2/0 a 4/0. Osobně nejčastěji využívám velikost 1/0, kterou využívám jak na woblerech, tak i při lovu s podvoďákem s menšími nástrahami. Také se mi velice osvědčil při lovu na vábničku, kde i přes svou titěrnou velikost udolal sumce 180 cm…je vidět, že v těchto háčcích je opravdu síla….

     

Warlock CBX-5

Třetí, zároveň nejpovedenější novinku mezi háčky jsem si nechal schválně až na konec. Pokud hledáte silný, pevný a hlavně ostrý trojháček pro lov sumců, tak jste ho právě našly. Opravdu se nebojím říci, že se jedná o ten nejostřejší trojháček určený k lovu sumců, který se mi kdy dostal do ruky ! Díky několika druhům broušení a především zbroušení špičky do jejího „nožovitého“ tvaru, kde je špička mírně vyhnutá směrem ven. Se tento typ háčku stal doslova mistrem zařezávání do čehokoliv. A když se zařízne, jako že se beze strachu zařízne. Tak tam drží a nepustí se. Opravdu povedený háček, co si získal v mé krabičce první místo a používám ho snad na všechny styly rybolovu. Zejména pak na podvodních splávcích či bojkách. Vyrábí se ve čtyřech velikostech v rozmezí od velikosti 2/0 až po velikost 5/0. Osobně nejraději využívám tu nejmenší velikost. Která skvěle doplní nástrahu ve velikosti 20 – 30 cm…vážně, doporučuji vyzkoušet ! ,-)

   

Doufám, že jsem Vám svými krátkými postřehy pomohl usnadnit výběr háčků. Jelikož háček je bezesporu důležitou součástí celé  montáže. Háček je to co nám sumce drží, to s čím sumec přijde do kontaktu a má po celou dobu zdolávání v tlamě. Už z těchto důvodů není radno výběr háčku nějak podcenit…

Za Uni Cat Team Czech Republik Vašek Jícha