Hlásič záběru Uni Cat Sensible CAT

Share Button

Dovolte mi, abych Vám představil, troufám si říci „revoluční novinku“ v oblasti sumcových hlásičů. A už to slyším, tu spoustu námitek a připomínek. Jako, že hlásiče na sumce jsou nesmysl. Zlatá rolnička, ta je romantická a příjemná než nějaké elektronické pípání a ještě ušetřím atd…ano ani já nebyl jiný. Zvuk rolničky je pro mě neustále nenahraditelný. To kouzlo co v sobě nese, se nedá ani popsat. Nemluvím o kouzlu tajemna při čekání na to magické zacinkání, no a právě zde může nastat první ze situací, kde narazíme na první úskalí samotné rolničky. Ne jednou se mi při dlouhém čekání na sumce stalo, že jsem usnul a dost tvrdě.

V životě člověka je spousta situací, které vás vyčerpají a nejlepší dobití baterií je dlouhý a hluboký spánek, nejeden sportovec mi dá za pravdu. Jenže takový tvrdý spánek u vody není zrovna ideální, zvláště, máme li rozeznat záběr podle nějakého cinkání. Věřte mi, mám s tím osobní zkušenosti. Zaspal jsem takto dost záběrů. Občas ryba sice zůstala na háčku nebo taky ve vázce. Po tom, co jsem takto zaspal záběr a poté půlnoci dostával z vázky sumce 205 cm, jsem si řekl dost. A začal hledat nějakou alternativu k rolničce. Vyzkoušel jsem toho spousty. Více rolniček na prutu, pohybové i otřesové čidla, nebyla to špatná volba, ale neustále jsem narážel. Problémy byly hlavně v dešti, větru a scházela tu volba citlivosti. Jedno čidlo se mi doslova zbláznilo a začalo nepřetržitě „řvát“, nedalo se nijak vypnout.

Změna nastala zhruba před rokem. Kdy se mi dostal do ruky v té době „čerstvý“ katalog firmy Saenger. Byla v něm novinka v sortimentu Uni Cat s názvem Sensible Cat. Tato černá krabička s červenou anténkou mě velice zaujala. Už jen díky té anténce, musel jsem zjistit, k čemu slouží. A tak netrvalo dlouho a doma mi přistála sada dvou hlásičů s příposlechem.

   

Sada byla uložena v černém pevném kufříku s postranním zipem. Hlásiče i příposlech zde jsou uloženy doslova jako v bavlnce. Téměř okamžitě jsem hlásiče osadil červenými anténkami. Tyto anténky slouží k nastavení citlivosti. Bez nich je hlásič hluchý a nefunkční. Citlivost se volí dle nastavení sklonu anténky. Čím dále je anténka nakloněna směrem od Vás, tím je hlásič citlivější a naopak. Tak lze snadno a rychle reagovat na měnící se situace. Proud či vítr atd. Po tom co mi přišel záběr, jednoduše jsem tuto anténku z hlásiče vytrhl a strčil jí do kapsy. Tím jsem hlásič zcela umlčel a měl jsem při zdolávání klid. Tento krok se mi jevil mnohem rychlejší a pohodlnější, než vypínání hlásiče pomocí tlačítka umístěném zepředu hlásiče. Tímto tlačítkem se hlásič taktéž zapíná. Mezi další možnosti jak se při záběru zbavit hlásiče, je odepnout jej rychloupínacím klipem z tvrzeného plastu. Pomocí tohoto klipu se hlásič velmi snadno umisťuje na prut, většinou nad rukojeť. Klip má dost velký rozsah a pojme tak i silnější blanky prutů. Ovšem tuto možnost odepínání hlásiče jsem při záběru moc nepraktikoval. Hlásič už je o něco rozměrnější než anténka a do kapsy se dával velice obtížně. A pohodit ho jen tak na zem, to mohlo znamenat poškození hlásiče během zápalu souboje. Na signalizátoru si lze naladit i několik tonů oznámení záběru. Lze tak volit mezi tony velmi vysokými či naopak nízkými, výšku tonu zvolíme pomocí tlačítka „T“ umístěným z přední strany hlásiče. Hned nad ním najdeme i tlačítko na nastavení hlasitosti tonů. Hlásiče lze používat ve třech různých nastavení ohlášení záběru. Klasického světla diody a tonu, či světla a vibrací anebo jen samotného světla. Mezi další volbu možností je nastavení nočního pozičního světla.

Samozřejmě nechybí ani barevné spektrum diod. Lze tak volit mezi čtyřmi barevnými odstíny klasického zastoupení červená, modrá, zelená a žlutá dioda. Co se týče modré a zelené diody, zde jsem narazil na jeden problém. Tyto diody jsou celkem silné. A rozespalého člověka dokážou v noci téměř oslepit. Což při nahmatání prutu k záseku není zrovna nejlepší. Alespoň mě se to při pohledu na beroucí prut stávalo. Vyřešil jsem to zcela jednoduše. Diodu jsem přetřel tmavou fixou či přelepil barevnou izolační páskou. I když občas tyto silné diody měly i jednu výhodu. Celkem spolehlivě osvítili cestu k prutu. Sety hlásičů jsou dodávány s příposlechem v kombinaci 2+1, 3+1 a 4+1. Příposlech je malých rozměrů a velice lehký. Což oceníme zejména při nošení v kapsách kalhot či při zavěšení na krku. Dodává se se šňůrkou, takže jej tak snadno neztratíme. Hlásiče ze setu jsou s příposlechem již sladěny. Na příposlech lze naladit čtyři hlásiče ze čtyř setů. Což je celkem neuvěřitelných šestnáct hlásičů na jeden příposlech. Jednotlivé hlásiče i sety jsou označeny zvlášť diodou. Mezi další vychytávky, které se jen tak nevidí, je sladění hlásiče a světla do bivi Anaconda Radio Linc Device Tent Lamp s katalogovým číslem 2048 600. Při záběru se nám tak v bivaku či jiném přístřešku rozsvítí světlo a snadněji najdeme cestu k prutům. Toto světlo začne blikat i barvou diody hlásičů a my tak víme, k jakému prutu si to máme zamířit pro rybu. Opravdu povedená vychytávka. Co se týče celkového napájení hlásičů i příposlechu. Oboje jsou napájeny za pomocí dvou 1,5V AAA baterií. Ovšem zde musím výrobcům vytknout fakt, že tyto baterie nejsou v setu zastoupeny. Nám nezbude nic, než si je dokoupit. Ovšem pokud nám baterie budou docházet, hlásiče na tuto skutečnost samy dopředu upozorní. Jsou totiž vybaveny alarmem pro signalizaci slabého napájení.

S těmito hlásiči jsem i přes svou prvotní nechuť k podobným modernám zcela spokojen. Používal jsem je za mrazu, deště, bouřek, vždy a hlavně přesně mi signalizovaly záběr. Záběry jsem díky nim sekal včas a žádný už nezaspal. Jsou velice propracované, obsahují vše co sumcový signalizátor může obsahovat. Jsou velice vychytané a troufám si tvrdit, že i nejpropracovanější hlásiče, co dnešní trh nabízí. Hlavně jsou velice odolné a to je u sumcařiny nejdůležitější.

Za Uni Cat Team Vašek Jícha