Jak jsem téměř (ne)zahájil

Share Button

Tak je to konečně tady…dlouho očekávaný datum 16.6. ! I já se nemohl tohoto magického data dočkat a proto nechápu, proč nejsem u vody, ale v práci ? Letos jsem si volno na zahájení nebral, zato jsem si vzal hned celý týden dovolené. Navíc se potřebuji doléčit. Před týdnem jsem si naštípl žebro a chrupavku, takže dle toho padla i na volbu revíru jiná kritéria. Nevybírám revír dle velikosti úlovků, ale spíše podle pohodlnosti pro mě a mé léčení. Volba tedy padla na chatu ! Kterou mí rodičové naštěstí postavily na břehu řeky. Není to zde sice žádná výhra co se velikosti úlovků týče, ale jde mi především o klid a pohodu…

Ovšem to jsem ještě netušil, co mě čeká hned po příjezdu. Přímo před chatou mám zaparkované dva remorkéry s bagry na palubě a bagrují dno. A co víc, bagrují mou nejoblíbenější mělčinu na lov sumce ! Nezbývá než hořce polknout slinu rozčílení a vypracovat nový plán lovu. V tom mám naštěstí brzy jasno a po chvilce už vyrážím na lov.

kousance jsou důkazem nedávného tření

Volba byla následující…ráno a přes den, co se budou bagry bořit do dna, se budu pohybovat po řece ve své lodi a aktivně vyhledávat sumce metodami jako je vábnička, vertikálka a přívlač. No a večer co ustane bagrování, budu lovit ze břehu na podvodní splávky. Proč mě napadlo lovit u dna v místech, kde je celý den rušno ? Počítám s tím, že menší ryba jako je cejn, bude navštěvovat tyto těžební místa, hledat v zakalené vodě potravu a úkryt před sumci, kteří jsem za nimi budou plout.

vertikálka též boduje..

Po dvou dnech strávených na vodě jen s jedním záběrem od menšího sumce na vertikálku a dvou nocích probdělých pod širákem bez jediného záběru. Jsem nucen pozměnit plán, jenže žádná změna se nekoná. Po předchozím telefonátu který jsem absolvoval během lovu nástražních ryb na plavanou, docházíme s přítelem na telefonu k závěru, že sumci jsou ve tření. To by vysvětlovalo fakt, že se nezvedají ani za vábničkou. Zkrátka nejsou na svých stálých místech. Tak tady už nic nevymyslím. Nezbývá než pokračovat dál a doufat ve změnu…ta přichází ve středu, kdy začne foukat silnější vítr od západu a postupně ochlazovat vodu. A vida, hned večer kolem 22 hodiny dostávám první záběr. No a první ryba je venku, a hned slušnější kousek kolem 135 cm. Krásně vycpaná jikernačka pokřtila můj nový set z řady VenCata. A i nový typ návazce, který jsem si oblíbil. Jedná se o kombinovaný návazec z Hard mono a splétané šňůry Vencata Leader. Tento návazec má výhodu v tom, že zabraňuje nastražené rybce v zamotání a také je pro sumce hůře rozeznatelný.

konečně větší ryba

Další den přichází ještě prudší ochlazení v podobě silných bouřek a přívalových dešťů. Jelikož bouřky se točí neustále dokola, ani nevyvážím nástrahy a vyčkávám co přinese následující den. Jsem docela v šoku, když zjišťuji, že během noci se zvedla hladina téměř o metr. Tuto skutečnost ihned využívám a skáču do lodě. Lovím především v ústí rozvodněných potoků. Ovšem krom záběrů od plovoucích větví, nemám jediný kontakt.

a je můj…

Vše se změnilo až poslední den a noc…ve dne chytám na přívlač dva dorostence do metru. Jsou pěkně pokousaní, to potvrzuje teorii o tření. Večer se chystám na zavážení podvoďáků. Mám před sebou poslední noc a tak jí hodlám využít, jak jen to bude možné. S prutem VenCata se chystám ulovit velkou rybu a tak nastražuji téměř 40cm dlouhého cejna. No a na prozatím neprověřený Dream Fisch nastražuji menší rybu. Chci vidět jeho akci a hlavně si chci zachytat. První záběr přichází právě na tento prut. Ovšem ryba jen trhá trhačku, ale neseká se. Dlouho se rozhoduji zda znova vyvézt. Kvůli zranění používám místo vesel spalovací motor a venku se stmívá. Bojím se vyplašení místa. Vidina celé noci přede mnou jen s jedním prutem je ovšem silnější a za nedlouho už mám v boji opět oba pruty. Strach z vyplašení místa byl zbytečný.

tak běž…

Za necelou půl hodinku dostávám brutální záběr na Vencatu s velkou nástrahou…prut se ve stojanu tak silně ohýbá, že jsem si téměř jist v tom, že na háčku je pořádná ryba…ovšem opak je pravdou. Sumeček je přesně dlouhý jako čtyři pantofle 🙂 Měřím ho ve vodě zutou pantoflí, jelikož ho nechci ani tahat na břeh, natož fotit. Neuvěřitelné je, že cca. metrový sumeček si troufne na tak velkou nástrahu, utrhne trhačku o síle 0,40mm a prutem s 600g vrhačku lomcuje tak, že ho div nevyvrátí ze stojanu…je vidět že sumci jsou velice agresivní a během noci mám ještě tři záběry. Ovšem vše od podobně velkých ryb…kdyby mi nedošli nástražky, možná bych se divil co bych ještě vytáhl, sumci byli opravdu při chuti a věřím tomu, že mezi mini plavalo i nějaké monstrum. No snad příště…

Za Uni Cat team – Czech Republik Vašek Jícha