Král řeky

Share Button

Je ráno. Všude kolem se válí hustá mlha. Unaveně vesluji na gumovém člunu a jen tak od oka pokládám montáž tam, kam včerejší noc. Právě na tomto místě se mi v noci povedlo chytit tři sumce v rozmezí 115 – 131 cm. Jedna nástraha, co mi zbyla, je již jednou napíchnutý cejn, kterého mi nechal kamarád, co tu večer chytal se mnou. Hned po zavezení upadám do hlubokého spánku.

Z dálky slyším „cink, cink!“ Náhle stojím u prutu a prudce sekám. V tu chvíli se teprve probouzím. Pomalu a rozespale začínám navíjet a čekám na odezvu protivníka. Necítím žádný velký odpor, a proto usuzuji, že se nejedná o větší rybu. Zůstávám ale opatrný, vím totiž, že ne vždy je sumec takový, jak na první dojem působí. Domotal jsem už cca 100 m šňůry a pořád žádný větší tah a ani jeden kopanec. To je už podezřelé. Dostáváme se do bodu, který vždy rozhodne. Tímto bodem je hrana do koryta, zde všichni sumci, když ucítí břeh, začnou z plných sil bojovat. Najednou se začíná tah zvětšovat a ryba pomalu jede proti proudu. Lehce povoluji naviják a sleduji, jak mi pomalu mizí šňůra z navijáku. No to jsem zvědavý, jak velký bude sumec na háčku. Dotahuji naviják a pořádně se opírám do prutu Vencata.

Chci už sumce vidět, a tak se jej snažím vypumpovat k hladině. Ryba se však jen tak lehce nedá a opět začíná hodně táhnout. Na hladině se začínají dělat bubliny velikosti dlaně. Už je unavený, tak se ještě víc opírám do prutu. Pomalu se z hlubiny začíná vynořovat mohutný stín.  A pomalu, jak se nejprve vynořoval, zase mizí. Souboj trval ještě tak 10 minut, než se mi ho povedlo dotáhnout ke břehu a vytáhnout na plachtu. Na první pohled bylo jasné, že je to král zdejších vod a ryba atakující hranici dvou metrů. Kousek nade mnou seděl známý, a jak slyšel, že se u mě zase něco děje, přišel se podívat. Ten ale vyvalil oči, když viděl monstrum, které jsem vytáhnul. Metr ukázal 220 cm a já mohl začít slavit, překonal jsem svůj osobní český rekord 217 cm! Letos to je už moje třetí ryba přesahující délku 2 m na našich vodách. Po nafocení král vod pomalu zajel zpět do hlubin. Doufám, že se s ním ještě někdy setkám.

Sumec 220 cm

Zdolávání takovéto velké ryby už není sranda, a proto apeluji na všechny sumcaře, aby používali kvalitní vybavení. V případě, že vám sumec utrhne šňůru, je velká šance, že kvůli vaší hlouposti uhyne. Často totiž nemůže kvůli trojháčkům v hubě žrát anebo se někde zamotá. Já proto i na našich vodách používám velice kvalitní šňůry minimálně na 90 kg s vysokou odolností proti předření. Když použijete nekvalitní vybavení, je to jako jít se vzduchovkou na medvěda.

Další podstatnou věcí na sumce je plachta. Bez plachty ani k vodě nechoďte. Často vidím na internetu fotky sumců, jak je rybáři válí různě v bahně nebo na trávě, a to rybám rozhodně nesvědčí. Plachta vám taky ulehčí vytahování velkých ryb z vody. Stačí ji mít nataženou kusem do vody a po ní pak krásně sumce vytáhnete anebo v ní vynesete. Nemusíte mít žádnou super plachtu. Bohatě stačí zajít do nejbližšího Hobbi marketu, tam seženete plachtu do stovky.

Tak lovu zdar ! 🙂 Za Uni Cat Team Michal Jánošík