Lov s podvodním splávkem

Share Button

Lov s podvodním splávkem

Poslední roky se jedná o mou nejoblíbenější techniku, se kterou jsem chytil několik opravdu zajímavých ryb. Ačkoliv na internetu je spousta návodů, jak s podvodním splávkem správně chytat, často se setkávám s tím, že rybáři nevědí, jak jej správně používat, proto na něj nechytají vůbec, anebo při jeho používání dělají chyby. Taky mi často nějaký rybář napíše, že s jeho správným použitím potřebuje poradit. Rozhodl jsem se proto napsat tento článek, ve kterém popisuji, jak se podle mých zkušeností s tímto splávkem účinně loví.

Tuto rybolovnou techniku používám především na revírech, na kterých voda alespoň trochu proudí. Na stojatých vodách ji lze použít také, ale zde bych doporučil jiné techniky lovu sumců.

Jedná se o ideální techniku tam, kde je velký lodní tlak. Celá montáž je pod vodou, a proto nad ní lodě můžou bez problémů plout. Často takto zavážím až ke druhé straně řeky, to potom přidávám ještě jeden pomocný kámen. Tento kámen umisťuji ke svému břehu. K montáži ho přidělávám pomocí malé karabinky na klíče (vypadá jako malá horolezecká karabina). Karabinku propojuji s kamenem (cca 1 – 3 kg) pomocí trhacího vlasce, který volím slabší než je trhací vlasec na koncovém kameni (obvykle volím 0,12 – 0,15 mm).

Proč je lepší malá karabinka na klíče než klasická rybářská karabina? Odpověď je jednoduchá – tyto karabinky se lehčeji navlékají na šňůru a při vytahování sumce vám jednoduše sjedou k návazci a nezachytí se někde na nečistotách na šňůře. Zatímco malá rybářská karabinka se často zachytí za nečistoty a zasekne se vám v horním očku prutu. Při použití karabinky na klíče, dejte vždy mezi obratlík a průjezd dostatečně veliký korálek tak, aby se vám o něj pomocná karabinka zarazila a nesjela až k podvodnímu splávku. V případě, že by vlasec na pomocném kameni nepraskl, kdy má, ale až by u něj byl sumec, hrozí, že mu karabina vyrazí háky z tlamy.

Často se mě taky lidi ptají, proč se vlastně podvodní splávky používají. Podvodní splávek se do montáže dává proto, aby držel rybu nade dnem a nutil ji stále plavat. Jinak by mohla sjet ke dnu, lehnout si a ani se nehnout.

Specifickévybavení:

Prut: délka 2,7 m – 3,4 m. Při delších zavážkách je lepší používat delší pruty. Vrhací zátěž 200 -1000 g. Já rád používám pruty s měkčí špičkou ale tuhou páteří. Vychutnáte si s ním i menší rybu, ale při zdolávání veliké ryby má dostatečné rezervy.

Naviják: velkokapacitní, kvalitní s kovovou cívkou. Ten kdo má rád multiplikátory, tak je ideální s pákovou brzdou.

Stojan: prut musí být opravdu pevně připevněný. Používám klasické sumcové stojany, ve kterých je prut umístěný kolmo k zemi. Dají se ale použít i robustní kaprové vidličky, anebo bytelný stojan (ideálně rodpod). V tomto případě nechte celkem dost povolenou brzdu a přivažte prut, protože záběry sumců jsou opravdu brutální.

Zátěž: Koncové olovo min. 200 g, nebo ideálně kámen ovázaný provázkem (doporučuji použít konopný provázek, který po čase shnije), který je propojen s montáží trhacím vlascem (trhací vlasec min. 0,25 mm ideálně 30 – 40 mm). Hmotnost kamene se může pohybovat mezi 1 – 30 kg podle proudu. Lepší je ovšem používat těžší kameny (od 5 kg), aby se dala montáž pořádně vyšponovat. Dobře vyšponovaná montáž má totiž mnohem menší šanci na zamotání, sumec se při záběru snáz sekne a na šňůruse nechytá tolik nečistot. V případě, že se nám na ní nějaké nečistoty nachytají, můžeme s prutem zaklepat bez toho, abychom montáž přitáhli. Samozřejmě také mnohem snáze poznáme záběr než u nevyšponované montáže.

Podvodní splávek: Další častou otázkou je, jaká je správná nosnost. Jak to už bývá, na tuto otázku není úplně jednoduchá odpověď. Vždy záleží na síle proudu, na velikosti, druhu a zdravotním stavu nástrahy. Podvoďáky 10 -15 g používám v slabším proudu na ,,slabší´´ ryby (např. plotice, okouny a cejny) do 20 cm. Podvoďáky 20 – 30 g používám v slabém proudu na ,,silnější ´´ ryby (např. karasi, tlouště, líny) do 20 cm, slabší ryby 20 – 25 cm. Podvoďáky 40 – 50 g používám v slabém proudu na silnější ryby do 30 cm a na slabší ryby do 40 cm. (jednotlivé druhy dávám jako příklad, dají se samozřejmě použít i jiné druhy ryb, ovšem tyto jsou nejpoužívanější). V silném proudu použijte podvoďák přibližně o 5 – 10 g větší. Je-li nástraha ve špatném zdravotním stavu (nechce se jí už moc plavat), tak můžete dát splávek o 5 -10 g menší. Větší ryby příliš často na podvodní splávek nepoužívám – rády se motají. Nástrahu vždy napichuji tak, že jí první hák (používám jednoháček, první bráno od splávku) přidělám do tlamy. Je-li nástraha větší tak další háček (trojháček) přidělám do prsní ploutve (u menších tento háček vynechávám). Poslední (trojháček) přidělám kousek za řitní otvor.

Je lepší zvukový (ten, co rachtá) nebo nezvukový (ten, co nerachtá) podvodní splávek? Říkávám, že to záleží na náladě sumce. Na hodně prochytaných revírech zvukové nepoužívám, protože si myslím, že je již znají a může to v nich vzbudit nedůvěru vůči nástraze. Však v období, kdy nejsou sumci příliš aktivní, to naopak může v sumcovi vzbudit zvědavost a můžeme tak dosáhnout lepších výsledků. Zkrátka je dobré zkoušet, občas bude úspěšnější zvukový a občas zase nezvukový.

Speciální druhy podvodních splávků: Jako u všeho i v rybařině jde pokrok kupředu, a každý rok přináší novinky. Ty rychle mizí z prodejních pultů s vidinou snadného a velkého úlovku, ačkoliv jejich noví majitelé nevědí, jak je správně použít.  Často to nevědí ani sami prodejci. U vody pak přichází zklamání a ne zázrak. Pamatujte, než něco koupíte, pořádně se informujte. Nejlépe k tomu poslouží internet. Naleznete na něm téměř všechno. A i v případě že všechno víte, tak je vždy nejlepší si montáž vyzkoušet někde u břehu v čisté vodě.

Rotační podvodní splávky:

Starý a nový model podvodního splávku od značky Uni Cat

Velice zajímavá věc. Občas jsem s nimi moc dobře zachytal a občas byl úspěšnější klasický podvodní splávek. Nejraději je používám v případě, že mám nástrahu, která není příliš aktivní – rotační splávek ji rozpohybuje. Též v situacích, kdy sumci nemají příliš náladu žrát, se mohou připlavat podívat pouze ze zvědavosti. Vždycky doporučuju před zavezením vyzkoušet u břehu, jestli správně funguje. Správné funkce dosahuji tak, že je navazuji vždy na sumcové návazcové vlasce (nejvíc se mi osvědčilo Hard Mono od značky UniCat) Další vychytávkou, aby splávek správně fungoval, jsou keramické korálky mezi podvodním splávkem a zarážkami. Jeden dám nad a druhý pod podvoďák.

Dipovatelné:

 

Dipovatelný podvodní splávek

Tyto splávky se většinou využívají s nástrahou, která se nehýbe. Nejčastěji se jedná o mrtvé ryby, kusy různých mas, vnitřnosti, pijavice nebo žížaly. Pomocí dipu těmto nástrahám dodáme atraktivitu a zvýšíme pravděpodobnost záběru. Dip se většinou nanáší na proužky extrémně savého materiálu, který bývá umístěný zboku splávku. Tento materiál nasaje vámi zvolený dip a postupně jej uvolňuje do vodního prostředí. Většinou se používají originální dipy na sumce, ale je možné taky použít různé rybí oleje.

Podvoďáky sloužící k upevnění mrtvých ryb: Využívané jsou především v zemích, kde je zakázané lovit na živou nástrahu. Můžou se vám ale hodit kdykoliv. Může se totiž stát, že vám živé nástrahy chcípnou, nebo že je neseženete vůbec. Pak je pro vás správnou volbou, tento tip podvodního splávku. Mrtvou rybu k podvodnímu splávku připevníme za hřbet pomocí klipů. Je důležité ji přidělat tak, aby ve vodě působila co nejvíc přirozeně a nijak se netočila. Určitě doporučuji vyzkoušet někde u břehu v mělčí vodě, kde si zkontrolujete, jestli nástraha plave tak, jak má, což je pro úspěšný rybolov důležité. Často se ještě kousek před tento splávek připevňuje podvodní rotační splávek. To abychom nástraze dodali ještě lákavý pohyb. 

 1. Nástražní ryba
 2. 5-7 cm mezera
 3. Podvodní splávek zafixovaný z obou stran zarážkou
 4. Obratlík a gumový korálek chránící uzel před poškozením od průjezdu
 5. Průjezd s karabinkou (Removerboom)
 6. Kotvící zátěž
 7. Pomocná zátěž
 8. Karabinka na klíče

Propojení Remover boomu s kamenem pomocí trhacího vlasce  (body 4, 5 a 6 na obr. 3)

Pomocný kámen propojený s kmenovou šňůrou pomocí karabinky na klíče (body 7 a 8 na obrázku 3)

Popis jednoduché koncové montáže u klasického podvodního splávku

 1. Trojháček (nejčastěji volím velikost 2/0)
 2. Mezery mezi háčky se řídí velikostí nástražní ryby
 3. Tento trojháček u menších (cca pod 20cm) nástražních ryb vynecháváme
 4. Jednoháček
 5. Mezera cca 5cm. Tuto vzdálenost je důležité dodržet.
 6. Zarážka
 7. Podvodní splávek
 8. Zarážka
 9. Následuje vzdálenost minimálně 50 cm, maximálně jsem zatím použil7m. Nejčastěji však volím 1-3 m.

Na závěr napíši jedinou nevýhodu, kterou jsem u tohoto stylu lovu nalezl a to, že při kontrole nástrahy musíme celou montáž vytáhnout, a pak jí zase zavézt. Tato manipulace s nástrahou ji velice vyčerpává a poškozuje.

Velice rád se dozvím nové poznatky anebo vám rád poradím, tak se nestyďte ozvat.Věškeré vaše dotazy a připomínky rád zodpovím a prodiskutuji na emailu michal@saenger.cz nebo na Facebooku (https://www.facebook.com/michal.janosik.775?fref=ts).
Vždyť nikdo nejsme vševědoucí.

Tento dubl se mi povedl během jedné noci na podvodní splávky. Přeji, ať i vám se jednou takto zadaří.

Za Uni Cat Team cz Michal Jánošík