Lov sumců od A až do Z

Share Button

Zdravím všechny příznivce Petrova cechu a začínající lovce sumců, zvlášť.  Čas plyne jak voda, bylo popsáno milion listů papíru, mnoho internetových diskuzí je plných informací, je i mnoho filmů a videí a přesto všechno neustále potkávám mnoho rybářů, kteří mají problém s různými způsoby lovu a rybolovnými technikami, stále je mnoho z nás, kteří mají problémy s montážemi a samotným lovem, ve smyslu, že si neumí na revíru, který navštěvují najít svou cílovou rybu, nevědí základní informace, které by jim pomohli  při samotném lovu a mnoho dalšího, proto jsem se rozhodl ve spolupráci se svým kolegou a odborníkem na danou rybu  Vaškem Jíchou, leadrem teamu  Uni Cat ČR k sepsání tohoto článku, který snad začínajícím pomůže a neúspěšné třeba nasměruje tím správným směrem.

Menší kus který přes den neodolal nastražené rybě v blízkosti překážek

Pár  základních informací o sumci

Sumce velký, latinsky (Silurus Glanis ) je největší sladkovodní ryba, žijící na našem území ve volné přírodě. Asi všichni ví, že se jedná o největšího predátora a zejména nočního lovce na většině našich vod. Jedná se o dlouhověkou teplomilnou rybu dožívající se až 40 let. V zimních měsících je jeho lov nechci říct nemožný, ale každopádně není efektivní. Ryba v zimním období zalehá a dá se říci, že upadá do jakéhosi zimního spánku. Široká, nízká hlava přechází nenápadně v protáhlé tělo, kryté slizkou kůží bez šupin. Rozeklaná tlama je vybavena dvěma dlouhými chrupavčitými vousy v horní čelisti. Spodní čelist zdobí čtyři kratší, které slouží jako chemoreceptory a jsou v nich chuťové buňky. Nahrazuje sumci  špatně vyvinutý zrak. Velmi silné čelisti jsou vybaveny velkým množstvím drobných zubů, které jsou skloněny dovnitř tlamy a fungují jako struhadlo. Ocasní část těla je dlouhá a zploštělá. Hřbetní ploutev je malá a bez tvrdých paprsků, řitní ploutev je naopak velmi široká, ocasní ploutev je zaokrouhlená. Základní zbarvení těla je olivově zelené až modrošedé, na hřbetě tmavé, na bocích je zřetelné mramorování, břicho je světle šedé až bílé a skvrnité. Ojediněle se můžeme setkat i s bíle zbarvenými jedinci (tzv. albíny). Tito albíni se těší mezi námi rybáři vysoké úctě. Ulovení  sumce albína je cílem a snem snad každého milovníka lovu sumců.

Zlatý sumec  je snem každého rybáře

Lokalizace sumce na stojatých vodách

Sumec, pokud není zrovna na lovu, je rybou ukrývající se u dna, v různých překážkách. K takovým místům patří popadané stromy nebo kořeny stromů zasahující do vody. Podemleté břehy a porosty vodních rostlin. Různé nerovnosti na dně, jako kameny a prohlubně. To jsou místa, kde sumec bude odpočívat a trávit většinu času, pokud nebude lovit. Pokud o takových místech vím, můžu se soustředit na lov poblíž těchto míst, které budou úspěšné zejména ve dne, pokud se nám samozřejmě podaří rybu natolik vydráždit, že zaútočí na naši nástrahu . Při stmívání, kdy viditelnost pod vodou klesá, vyráží vousatý dravec za kořistí. Sumci jsou aktivní především v noci, kdy se pro ostatní ryby stávají hůře rozpoznatelní a sumec se tak ke své kořisti může snáze přiblížit. Úplně nejlepší bude, pokud se nám podaří nalézt hejna rybek. Na noc se drobné rybky stahují ke břehům na mělčiny, či do vodních porostů. A přesně do těchto míst bude dobré umístit svou nástrahu. Zde se sumec dříve či později objeví. Na menších revírech sumci objedou revír kolem dokola i několikrát za noc.

Krásný sumec ulovený na stojaté vodě

Lokalizace sumce na tekoucích vodách

Co se týče lokalizace sumců na řekách, i zde se rád soustředím na místa s prohlubněmi, padlými stromy, převislé větve stromů a podemleté břehy. A to zejména na řekách a potocích, které nejsou tolik zasažené regulací břehů. Pokud jsem nucen chytat na „kanálu“, tak říkám regulovaným řekám, které jsou rovné jak podle pravítka, soustředím se zde na kamenné násypy břehů. Tento násyp zasahuje i několik metrů pod hladinu a bývá tak kolikrát jediným zajímavým místem. Přes den se soustředím na konec tohoto násypu, kde sumci rádi odpočívají. No a s přicházejícím soumrakem umísťuji nástrahy výše do násypu a blíže k břehu. Sumci tuto horu kamení rádi projíždějí a hledají rybky ukrývající se ve spárách mezi kamením. Dalším velice zajímavým místem jsou jezy či přítoky. A to zejména v létě. Ryby z celé řeky se rády stahují pod jezy kvůli kyslíku a potravě, které je tu díky proudící a okysličené vodě  více. No a sumci nesmí být vyjímkou. Přes den se sumci rádi zdržují přímo pod přepadem. Bývají zde vymleté kapsy na jejichž hranách sumci rádi leží a čekají co jim připluje před vousy. Řeky mám rád i díky lodní dopravě. Nedá se mluvit o žádném relaxu pro duši, jelikož člověk musí být  neustále ve střehu aby se mu do šňůr nezamotala nějaká loď. Ovšem pokud to člověk zvládne, může se lehce dočkat záběru i přes den. Lodě totiž plaší rybky pod hladinou, které se splašeně rozlítnou do všech stran a i ke dnu. A této situace sumci rádi využívají a tak nebývá problém se záběru dočkat i v pravé poledne.

Při lovu s vábničkou, nebo při vertikální přívlači , potřebujete dobré vybavení

Rybolovné techniky

Způsobů jak lovit sumce je spousty a to mám na této rybě rád. Člověk si tak rázem vybere, jak zrovna chce sumce lovit. Jestli chce být při lovu aktivní, či si odpočinout. Je spousta technik, které nezaberou tolik času a lze vyrazit k vodě i jen na pár hodin. Což v dnešní uspěchané době ocení nejeden rybář. Na ty nejčastěji používané se pojďme blíže podívat…

Krásný říční  predátor  který zabral v pravé poledne

Lov na přívlač

Sumcová přívlač zažívá v poslední době velký boom. Jedná se o jeden z nejvíce akčních způsobů lovu sumce. Lze s ní za velmi kratičkou dobu prozkoumat velkou část revíru a sumce tak snadněji vyhledat, což patří asi mezi největší výhody. Při lovu na přívlač rád používám pruty s tvrdší akcí v gramáži 120g. V délkách 2,4 m z lodi a v délce 2,7 m při lovu ze břehu. Pruty osazuji navijáky velikosti 6000 s brzdnou silou 14 kg a šňůrou o průměru 0,35 – 0,40 mm. Větší průměry bych nevolil, jelikož snižují délku náhozu. Naviják by měl být co nejkvalitnější s kovovou cívkou a hlavně kovovým vnitřkem a silnou osou. Mezi mé oblíbené nástrahy na sumce patří zejména gumové rybky ve velikosti 15-25 cm na jigových hlavách o váze 20-40 g a silným ostrým háčkem. Další oblíbenou nástrahou jsou plandavky a woblery. U woblerů se soustředím zejména na ty plastové. Ty dokáží lépe odolat silným sumčím čelistím.  Za horkých letních dnů rád používám i velké rotační třpytky, které svým pohybem dokáží vydráždit i letargické sumce.

206 cm  nádherný sumec

Lov s podvodním splávkem

Podvodní splávky mám rád. I když byly stvořeny především pro lov na řekách, lze s nimi úspěšně lovit i na stojatých vodách. Volba nástrah, které lze pomocí podvodních splávků prezentovat je též velice rozmanitá. Krom rybky živé, lze použít i rybku mrtvou. Rousnice, pijavice, játra…to jsou další typy nástrah které lze s úspěchem použít. S podvodním splávkem se ve většině případů loví cca. 1,5 m nade dnem. Ovšem  nemusí to být pravidlo. Návazec volím v délce od 1-1,5 m. A to kombinovaný kde háčky většinou v kombinaci jednoháček s trojháčkem váži na návazcovou šňůru o nosnosti 80-100 kg a zbytek návazce tvoří Hard Mono o průměru 1,2 mm. To mi zabrání v zamotání montáže. Podvodní splávek pak umisťuji 2-10 cm od prvního háčku od obratlíku, kterým návazec zakončuji. Na druhý konec obratlíku navážu kmenovou šňůru o průměru 0,60 mm. Navijáky používám ve velikosti 14000 s brzdnou silou 18 kg, kovovou cívkou a pevným ocelovým vnitřkem. Pruty v délkách od 2,7-3 m s vrhací zátěží 300-600 g jsou ideální. Podvodní splávky nastražuji buď pomocí odpadávacího kamene, který lýkovým provázkem zaváží podobně jako balíček. Lýkový provázek se po čase ve vodě rozloží. Kámen upevním pomocí slabšího vlasce buď přímo do očka obratlíku či do speciálního klipu, který se průběžně pohybuje na kmenové šňůře. Při záběru sumec vlasec přetrhne, čímž se i částečně přisekne.  Rybu pak zdoláváme bez zátěže, čímž snižujeme riziko zamotání se montáže i s rybou do překážky. Lze namísto kamene použít i větší olověnou zátěž umístěnou do klipu. Takovouto montáž, lze i nahazovat z břehu. Na rozdíl od montáže s kamenem, kde jsem závislí na zavážení nástrahy pomocí plavidla.

Hotová montáž s podvodním splávkem

Lov  s trhací bójí

Je způsob lovu, kdy je nástraha ukotvena k nějakému pevnému bodu pomocí slabšího vlasce, který se při záběru přetrhne. Většinou se jedná o nafukovací bójky, které jsou velice dobře skladné a především viditelné. Což ocením zejména na vodách s lodní dopravou. Tuto bójku ukotvím pomocí provazu zakončeným zátěží. Já bójky kotvím pomocí většího plochého kamene. Délku provazu nechávám o trochu delší, aby mi při vlnách či náhlém zvýšení hladiny nedošlo k utopení bójky. K bójce přivážu trhací vlasec jehož délku zvolím o něco delší, než je hloubka, do které budu umisťovat nástrahu. Zabráním tak zamotání nástrahy do kotvícího lana. Montáž volím klasickou se splávkem a olovem, kde olovo bude držet nástrahu v požadované hloubce. V tomto případě rád používám dipovací olova se speciální nasákavou povrchovou úpravou. Na trhu je spousta speciálních esencí vyrobené pro daný typ ryby ve kterých tyto olova lze namáčet, pokud takovou esenci nemám, lze použít rybí olej či tekutou potravu. Další způsob je, jak já říkám, montáž volná, bez olova a splávku. Nástraha se tak pohybuje zcela volně  a přirozeně. Navíc při tomto způsobu minimalizuju riziko zamotání celé montáže. Pruty při lovu na bójky rád používám delší v délkách 3-3,4 m s vrhací zátěží 300-600 g. Velké a pevné navijáky s kovovou cívkou a silnými převody jsou též nutností. Kmenová šňůra o minimálním průměru 0,60 mm a můžu vyrazit. Lov na bójky je velice krásný a dokáže připravit krásné zážitky z lovu. Jelikož se za pomocí bójek loví více u hladiny, lze tak pozorovat záběr v přímém přenosu. Jediné bez čeho se při lovu na bójky neobejdu je plavidlo ze kterého bójku nastražím.

Hotová  montáž pro lov s trhací bojkou

Lov s vábničkou

Patří mezi další akční způsoby lovu. Sumci se zde dráždí pomocí pukavého zvuku, který je vyvolán pomocí vábničky. Vábniček existuje spousta druhů. Liší se zejména průměrem a tvarem hlavy. Kde vábničky s větším průměrem 5 cm se používají na hlubší vody a ty s menším průměrem 3 cm na vody mělčí. Co se týče zakřivení nohy vábničky, zde dávám přednost těm rovnějším typům. Osobně se mi s nimi lépe pracuje. Stejně tak co se provedením hlavy týče. Zde upřednostňuji ty s plochým dnem, nežli s dnem vypouklým. Lov s vábničkou je bohužel trochu více náročnější na vybavení. Rozhodně nelze vykonávat bez nějakého plavidla. Loď, nafukovací člun či belly bout bude úplně ideální. Ovšem správné plavidlo pro lov s vábničkou musí být vybaveno i kvalitním echolotem. Za jeho pomocí sleduju aktivitu vábených sumců. Co se samotného lovu týče. Na vybraném místě začínám třemi až pěti silnějšími údery, které provedu celým předloktím. Pokud se mi sumci začnou zvedat. Dopukávám je už slabšími ranami prováděné zápěstím. Jako nástraha se mi nejlépe osvědčily pijavice a rousnice. Dále lze použít živou rybku či její části,kousky jater či umělou chobotnici, kterou lze vylepšit o výše zmiňované nástrahy. Co se prutů týče, zde dávám přednost prutům do délky 2 m. Delší pruty dělají na lodi neplechu. Nesmíme zapomenout, že budeme lovit přímo pod lodí a delší prut bychom mohli při záseku zlomit. Nejvíce jsem si oblíbil jednodílný proutek v délce 1,6 m a vrhací zátěží 300 g. Naviják ve velikosti 4000 nebo 6000 s navinutou šňůrou o průměru 0,40 mm bude úplně vyhovující. Při lovu s vábničkou velice rád používám dipovací olova, která jsou vyrobena přímo pro lov s vábničkou. Krom dipovacího povrchu se liší od ostatních olov tím, že jsou v něm zalité dva ložiskové obratlíky. Na jeden z nich přivážu kmenovou šňůru a na ten spodní, který je navíc opatřen rychloklipem pro snadnější výměnu návazců, upevňuji návazec. Ten tvořím opět z Hard Mona v kombinaci se šňůrou. Na kterou navážu buď dva jednoháčky a nebo kombinaci jednoháčku s trojháčkem. Lov na vábničku je velice nádherný a úspěšnost lovu závisí jen na našem umu, jakým umíme zahrát ten správný tón, co sumce vyprovokuje k útoku. Zkrátka jsem v roli muzikanta a musím najít tu správnou tóninu, která bude našemu publiku lahodit

bez echolotu je  lov  s vábničkou  skoro nemožný

Lov na boilie či pelety

Poslední možností  jak ulovit sumce velkého je na peletu nebo boilie. Tato metoda může být velice efektivní v případě, že ryba je na tuto potravu částečně naviklá.  Na mnoha věhlasných evropských revírech zejména ve Španělsku je tato  technika lovu velice úspěšná a používaná.  V našich vodách není tento způsob moc používaný ,  myslím hlavně z důvodu velké krmné kampaně, kterou bychom museli  udělat  abychom zaujali  takto velkou  rybu jakou sumce je.  Stává se, že se do určité míry náhodně uloví  při lovu kapra na boilie. Častěji se takto uloví sumec v případě  že na daném revíru je třeba přemnožený, někdy to může být až problém, že se chytají více než kapři, i s takovými revíry jsem se již setkal. Nicméně nejefektivnější považuji lov sumce na živou rybu či na přívlač.

    

Krásný 210 cm dlouhý bojovník, který nám nedal nic zadarmo

Jak zacházet s uloveným sumcem

Sumec  je velký těžký a do jisté míry velice nebezpečný soupeř, je potřeba  při jeho  ulovení  být velice opakuji , velice obezřetní, ale zároveň mějme mysl otevřenou a mysleme i na zdraví  sumce. Vzhledem k jeho velikosti je v podstatě nemožné  sumce podebírat jakýmkoli podběrákem.  Sumec se vždy vylovuje rukou.  První a nejdůležitější věc. Než strčím svou ruku do sumčí tlamy musím si být  100% jistý, že ryba už je natolik unavená, že se nebude bránit více než jsou moje svaly schopné zvládnout. Nejspolehlivější je poklepat zdolaného sumce zezhora po hlavě rukou v případě, že už nijak zareaguje, je už dostatečně unavený, odevzdaný a připravený  k vylovení. Poklepáním je myšleno plácnutí dlaní tak, aby to ryba cítila, ale zase ne tak, aby jste jí zabili. Velice obezřetní musíme být  na háky v sumcově tlamě, věřte že opravdu nechcete mít tyto háčky zapíchnuté v ruce a zároveň v tlamě sumce. Vylovené sumce na břehu samozřejmě polévám, jako jiné ryby, se kterými si třeba chci udělat foto na památku.  Nejožehavější  je vtahování sumce  buď třeba do lodi  nebo na samotný břeh. Nejslabším místem  této ryby je její břišní dutina, neopatrným zacházením můžeme vážně poškodit jeho orgány, při vytahování z vody vždy sumce taháme bokem, nikdy ne přes břicho.

Nástrahy je nutné před lovem sumců  překovat na háky které snesou velký tlak  sumčích čelistí

Závěrem

Nezbývá  nic jiného, než vám všem popřát mnoho úspěchu při lovu  sumce velkého ,  žádné zranění  vaše ani této majestátní  ryby.  Nikdy se nevzdávejte, po počátečním neúspěchu, až záběr přijde a vy zdoláte vašeho vysněného sumce, ten zážitek vám všechny strasti vynahradí. Každý rybář by měl zažít ten pocit, kdy před vámi leží pokořený predátor mnohdy větší než vy sami.

S pozdravem  za team Anaconda a team Uni Cat ČR

Marek Tichý a Václav Jícha