Magická třináctka

Share Button

Konečně volno! Co budu dělat? Pojedu na ryby! Jak jinak. Ale s kým? První mě napadl kamarád Kosák. Nedávno mi volal, že se mu letos ještě nepodařilo chytit žádného sumce. Brnknul jsem mu a on nadšeně souhlasil. Parťák byl tedy jasný hned.Sešli jsme se v pondělí večer u nákupního centra nedaleko vybraného revíru a vyjeli na lovné místo. První noc jsem chtěl strávit nedaleko místa srazu, abychom zavezli ještě za světla. Dno je zde sice docela nudné, ale povedlo se mi tady v minulosti pár pěkných ryb.

Zavezli jsme všechny čtyři pruty a nezbývalo nic, než čekat. Asi hodinku po závozu si šel Kosák pro něco do auta a já zůstal u prutů. Náhle se jeho proutek zavezený přibližně v polovině šířky řeky na podvodní splávek s nastraženou asi 30 cm ploticí rychle přiohnul a skočil dozadu. Ode mne následoval záběr. Odpovědí mi byl jeden divný prudký kopanec. Začal jsem navíjet, ale přišlo mi, jako bych tahal klacek. Vůbec žádné další kopance a téměř žádný pohyb. Začal jsem volat na Kosáka, že tam asi nic není, a že nejspíš táhnu nějaký bordel. Kosák pomalu přišel a já mu dal raději prut, ať si to už dotáhne. No to jsme koukali, když se u břehu objevil mega candát! Metr nám ukázal rovných 90 cm. Krásná ryba na začátek.

foto 1

Ani ne po dvaceti minutách přišel záběr mně na okouna. Byl to 90 cm sumeček, takový čudla. Celý večer se už nic zajímavého nestalo. Druhý den přijeli kamarádi vláčkaři, kteří nám chtěli nachytat nástražní okouny. Nejprve s nimi jel Kosák, ale nezadařilo se jim, tak sem místo něj jel já. Zavezené byly jen moje pruty. No co myslíte? Jen sem odjel a Kosák na můj prut vytáhl sumečka 103cm. No, budiž mu to přáno. Další den byla už od rána pěkná zima a mně začínalo být jasné, že musíme změnit loviště. Jediné místo poblíž, kde by mohli v takové zimě brát,byla díra s hloubkou 9 m. Přejelo se tedy tam. První záběr na novém fleku přišel chvíli před půlnocí a to na podvodní splávek s kombinovaným návazcem Hard Mono Leader a pletené návazcové šňůry Extreme Leader. Sumeček nebyl nijak veliký, ale fotku jsem si s ním udělal.

foto 2

Vím, že tady berou sumci rádi hned ráno. Proto jsem už ve čtyři hodiny ráno seděl ve člunu a zavážel. Zavezl jsem si oba pruty a vylezl na břeh. Vyndal jsem první prut ze stojanu a dal na něj rolničku. Chtěl jsem to samé zopakovat i u druhého prutu, ale ve chvíli kdy jsem držel v jedné ruce špičku a v druhé rolničku, tak prut škubnul. „Ty jsi mi kopl do prutu?“ zeptal jsem se Kosáka. Vrtěl hlavou. Chytil jsem šňůru, přisekl a přehodil si prut, tak jak se má držet a zasekl znova. Bylo přibližně 4:15 a ten prut tam mohl být zavezený tak 3-4 minuty. Chytal jsem na podvoďák, na kotvení montáže mi posloužil cca 20 kg šutr. „Co to může být za rybu, že se nelekla té rány, když šutr padl na dno?“ proběhlo mi hlavou. No moc pěkný souboj to byl.  Nakonec se mi u břehu vyhoupl krásný 185 cm sumec. Byl to můj letos již třináctý mírový sumec za 14 nocí. Moje krásná magická třináctka. Paráda!

foto 3 foto 4

Udělali jsme asi pět fotek na břehu a hned šel do vody, abychom si ho vyfotili také tam. Jenže jak ucítil vodu,máchnul ploutví a byl fuč. Bohužel nemám žádnou lepší fotku.

Další záběr přišel až druhý den ráno ale už jen od mimina kolem 80 cm. Kosákovi se žádný sumec na jeho montáže nepovedl a to i přes to, že jsme oba zaváželi na ta samá místa a používali ty samé nástrahy. Přičítám to tomu, že používal návazce na podvodní splávky jen cca 80 cm a já 150-300 cm. I tak jsme si pěkně zarybařili. Těším se na příště.

Za Uni Cat Team Michal Jánošík