Než vyrazíme…

Share Button

Nová sezona se nám kvapem blíží. Ovšem ještě než vyrazíme je dobré se na první lov dokonale připravit a dát si vše do pořádku. Pojďme se postupně podívat a přebrat náš lovecký sortiment a připravit se, ať nám sezona neskončí pořádným fiaskem…

Pruty

Na prutech je třeba zkontrolovat především očka. Zvláště používáme-li pruty s keramickou výplní oček. Ty při používání splétaných šňůr dostávají nemálo zabrat. Do šňůr se snadno dostane zrníčko písku či jiné nečistoty a ta nám snadno poškodí výplň oček. Takto poškozená výplň nám pak lehce může přeříznout šňůru a to opravdu nechceme. Poté co jsme zkontrolovali výplně oček, koukneme ještě na jejich uvázání k prutu. I to se může snadno uvolnit a napáchat tak nevratné škody. Dále se podíváme na sedlo navijáku a šroubení. Pokud je vše v pořádku, dopřejme prutu alespoň jednou do roka očistnou koupel. Na čištění prutu lze použít speciální spreje určené k čištění rybářského náčiní či obyčejný Jar s vlažnou vodou. Prut, očka a šroubení omyjeme a osušíme.

Navijáky

Zde už strávíme více času. Také jako pruty koukneme na navijáky opticky, zda nejsou nikde poškozené. Ovšem neobejdeme se bez nářadí a mazání. Pro správný chod navijáků je potřeba minimálně jednou do roka promazat veškeré soukolí. Naviják bude potřeba rozebrat, očistit od starého maziva, nečistot a nahradit mazivem novým. Jedině tak nám bude sloužit co nejdéle a nejspolehlivěji. Zvláště pak navijáky, které slouží k akčnějšímu stylu rybaření, ty doporučuji promazávat a čistit několikrát za sezonu. U smekacích navijáků je pak nutno dát zvýšený důraz na hladký chod rolničky a správné seřízení překlapěče. Pokud si na tuto údržbu sami netroufáme, svěřme raději své miláčky odborníkům.

Šňůry

Pokud se zrovna nechystáme vyměnit starý návin za nový, bude potřeba stávající návin zkontrolovat. Není potřeba vymotávat celý návin, postačí, když zkontrolujeme délku, na kterou vyvážíme. Vypomoci si můžeme přemotáním na volný naviják, či vidličkami. Které dáme cca 5m od sebe a osmičkami přes ně vymotáme šňůru z navijáku. Tu pak při pomalém navíjením opticky a hmatem kontrolujeme. Nalepené nečistoty sundáme prsty či omyjeme. Pokud narazíme na sebemenší odření, rozštěpení šňůry či uzlík. Okamžitě jej odstraníme či vyměníme návin za nový. Poškození šňůry není radno podceňovat. I když je silná a unese nespočet kilogramů i sebemenší poškození může mít fatální následky. Je to způsobeno především neprůtažností materiálu a ten i při sebemenším poškození snadno praská!

      

Háčky

Zde kontrolujeme především ostrost háčku. Pokud se nám háček zdá otupělý, můžeme se pokusit o jeho dobroušení. K tomuto účelu používám diamantový ruční brousek a jemným broušení se pokouším zvýšit ostrost háčku. Ovšem takto lze dobrušovat háčky s jednoduchým ostřím. Ty s orlími drápky či chemicky dobrušované háčky se mi takto dobrousit ještě nepodařilo. Proto je při ztupení raději bez výčitek měním za nové. Háček je totiž jeden z nejdůležitějších komponentů v celé sestavě. A proto musí být vše top. Zejména u vláčecích nástrah, zvlášť pokud je uklízíme mokré se lehce stane, že nám háček či kroužek, kterým je háček k nástraze upevněn zreziví. Lehce zrezivělý háček jednoduše vyčistím v odrezovači a pokud je třeba i dobrousím. Při větším zrezivění, raději háček měním za nový.

Bižuterie

Té není nikdy dost. A proto ještě než vyrazíme, vše si zkontrolujme a popřípadě doplňme. Pokud najdeme po sezoně zrezivělý a poškozený obratlík, neváhejme a vyměňme jej. To samé platí o karabinách a dalších věcí. Lepší je si dát tu chvíli času a vše si doma v klidu zkouknout, popřípadě doplnit. Než potom u vody překvapeně koukat. Není nic horšího než přijít o trofejní rybu díky své lenosti a nedbalosti. Tu šanci už totiž zpátky nikdy nevrátíme…

No a nezapomeňme ani na další věci, které nás doprovází a ulehčují nám život v přírodě. Stany, oblečení, lehátka. Ty si zaslouží taky své. Není vůbec na škodu je jednou za čas naimpregnovat a ošetřit speciálními spreji. Jedině tak nás budou udržovat v suchu a v pohodlí. Také nezapomeňme dát servis lodním motorům a samostatným plavidlům. Je lepší se doma zdržovat „blbostmi“ v podobě prevence než pak narychlo řešit problém.

Tak ať se v nové sezoně daří a sumci koušou 🙂

Za Czech Uni Cat Team Vašek