Perfekt day

Share Button

Píše se druhého listopadu, venku panuje na tuto dobu až neskutečně krásné počasí. Svítí slunce a teploměr ukazuje 19°C !!! Zkrátka nádherný den na ryby. Poslední dobou mívám dilema na jakou rybu vyrazit. Jelikož jsem se po letech vrátil k lovu velkých kaprů, dost času teď trávím na kaprech. Přeci jen na lov kapra stačí člověku méně času, než na sumce. Člověk má i méně starostí, nepotřebuje řešit kde spustit loď, tahat motor, benzín, zkrátka v jistých směrech je lov kaprů pohodlnější. Ale pořád jsem srdcem sumcař a tak to i zůstane. Proto i dnes bych rád vyrazil na sumce, ovšem další problém nastává kam vyrazit. Na mém úseku se začal v těch nejlepších podzimních místech hrabat bagr, jelikož tam řádí už téměř celý měsíc, s rybami to udělalo své a jsou kdoví kde. Zatím jsem je nenašel, v merku mám další úsek, který je hluboký a méně navštěvovaný. Ovšem cesta s lodí na tento revír vede jen přes plavební komoru, která se rekonstruuje. Mám to ale pešek, co? Nedá se nic dělat, zkusím zavolat na správu komory a zeptat se jestli jsou splavitelní. Pán mi bere telefon téměř okamžitě, ale jeho odpověď mě nepotěší. Lodě ještě nepouští, nezbývá než naskládat do auta feedery a vypravit se na lov vánoční večeře.

V momentě kdy nakládám věci do auta a jsem už téměř na výjezdu mi zvoní telefon, na displeji se objeví PL, takto jsem si uložil číslo na plavební komoru. Zvedám telefon a ozývá se mi ten stejný pán. Tentokrát s vynikající zprávou. Prý mu právě přišel email z povodí, že už mají zahájit průplav. Tak to je super, vykřiknu do telefonu, až dotyčný málem ohluchne. Za chvilku jsem tam!!! I když mě čeká vyložit auto a naložit vše potřebné pro lov sumců, nevadí. Za hodinku jsem naskládaný v lodi. Jelikož tento revír neznám, věnuji tuto výpravu hlavně průzkumu. Echolot, olovnička a notes do kterého si zakreslím všechny zajímavá místa. Podobné mapky doporučuji všem, kteří to s rybolovem myslí vážně. Podrobné mapování dna zabere sice hodiny i dny, ale jsou ceněny zlatem. Pro jistotu si vezmu i prut Vencata V-shot na vertikální rybolov. Co kdyby mi zbyla chvilka času? Z mrazáku beru zamraženou plotici, kterou jsem si před zmrazením vykuchal. Takto vykuchané rybky vydrží na háčku trochu déle, než když jí zamrazíme celou. Teď už jen zavolat na komoru, ať mě čekají, tam už mě čekají a ani nemusím čekat na vypuštění. Vrata do těchto schodů mám už otevřené, pán mě již čekal. Přesně takto si představuji výbornou práci, na kterou se lze spolehnout. Ještě jednou děkuji!

Tak a jsem tady, začnu hned s mapováním, zapínám echolot a hned po zapnutí na mě vykouknou krásné hloubky kolem 6m, tak tady to bude dost těžké, jedno místo hezčí než druhé. Sešit se mi plní mapkami, dno je vesměs štěrkové, což je zajímavé. Na dolním úseku je dno tvořeno jemným pískem. Navíc ze štěrku vyrůstají trsy trávy, občas narazím na skalku tvořenou z velkých kamenů. Prostě nádhera, tomuto úseku chci do budoucna věnovat dost času, jelikož jestli někde plave říční monstrum, musí to být zde.

Nastal čas oběda. Má další záliba je fitness, dodržuji striktní jídelníček a tak si dávám pauzu a ohřívám si oběd v krásné zátoce bez větru. Celou tu dobu se kochám okolní přírodou a klidem. Po obědě mi zbyly asi dvě hodinky, které můžu věnovat lovu, než mi zavřou v komoře. Mám zmapované tři místa, která mě zaujala nejvíce. Proč je tedy hned nevyzkoušet? Tak jo, jdu na to. Hned na prvním z nich si všímám pohybu velkých hejn drobných rybek v polovině sloupce. Rychle navléknu rozmrzlou plotici a jdu na věc, zhruba po deseti minutách se z pod tohoto hejna vynoří velký stín, který nějakou chvíli krouží v hloubce, ve které mám nástrahu. Díky velkému větru používám jig hlavu o váze 250 g takže už mě docela táhnou ruce. Ale to mi nedá a začnu s nástrahou pohupovat trochu rychleji, abych sumce upozornil. To se mi celkem daří a ihned v prutu ucítím dvě slabší drbnutí, následované plynulým ohnutím prutu. Krásný záběr! Přesně, podobné záběry mám na vertikálu rád. Jelikož místo šňůry používám silný vlasec o průměru 0,50mm s nástavcem z hard mona 1, 05mm nebojím se vyříznutí. Na lov pod lodí mi prostě vlasec sedí více než šňůry, lépe se mi sekají ryby a i méně je ztrácím. Navíc při lovu v překážkách je vlasec odolnější proti poškození oproti slabé šňůře. Souboj se sumcem si vychutnávám, je to první ryba z nového revíru a nerad bych jí ztratil, navíc nevypadá zle. Ovšem po chvíli vidím první bubliny u hladiny a chvilku na to se na mě vynoří krásně zlatá hlava, podzimního sumce. Krásná ryba, měří 130cm a na první rybu z neznámého revíru je to super. Navíc tyhle podzimní sumci jsou krásně zbarvení, jsou takoví zlatohnědí 🙂 Se sumíkem udělám pár rychlo fotek a pouštím ho zpět. Při mém štěstí mi nechal v lodi i plotici, kterou jsem nastražil. Sice už je v dezolátním stavu, ale nemůžu přeci odjet. Už mi zbývá necelá hodinka a tak mířím ke komoře. Zde jsem viděl jámu o hloubce 6 m, tak jí zkusím. Hned po příjezdu, asi na druhý ťuk o dno přijde další záběr. To je tak malý drb, že ho téměř ani nezaznamenám. Opatrný záběr mi přinesl menšího sumíka 105 cm, no super, ani se mi tomu nechce věřit. Takové štěstí dneska…volám hráznému, už mi nezbývá čas. Hrázný odpoví ihned. Na komoře už není, ale jelikož bydlí nedaleko tak prý přijede. Další super jednání, za které jsem rád. Nechtělo se mi nechávat přes noc loď ukotvenou na jiném revíru. Doma jí mám radši 🙂 ještě než hrázný dorazí, převážu prut na sumcový wobler s ponorem do 6 m. Chvíli si zahážu…a co myslíte? Z té stejné jámy, ze které jsem vytáhl menšího sumíka, mi přišel ještě krásný candát. A pak že se na candáty chodí se slabým náčiním a menšími nástrahami… 🙂

Co říci závěrem? Snad jen tohle…neseďte doma a využijte poslední krásné dny. Ryby berou jako diví, proto by byla škoda zmeškat tento nádherný čas!

 Nechť Vám koušou

Za Uni Cat Czech Republic Vašek Jícha