Pevná VS průběžná

Share Button

Neznám jediného rybáře, který by se touto otázkou nezabýval. Každý, kdo loví na položenou se nejednou ptal a zkoušel, jaké z těchto montáží jsou lepší? Zejména u lovců feedrem, je volba správné montáže rozhodující. O své montáže se zajímají lovci velkých kaprů, ti montáže řeší také velmi často. Velký kapr je už dost zkušený, stejně jako sumec se dožívá vysokého věku. Za tuto dobu už mohl být nejednou uloven, či se jinak setkal s nebezpečím, které na něj číhá ze břehu. A zde se naskytuje otázka. Měly by své montáže řešit i lovci sumců? Rozhodně ano! Sumec se dožívá více let, než takový kapr a během svého dlouhého života se již setkal se spoustou nástrah. Navíc jakožto lovec, má některé smysly daleko více vyvinuté. Zejména vibrace vnímá mnohem zřetelněji. Hluk nevyjímaje. A proto otázka montáží a jejich sestavení i zde nabírá na svém významu.

Jako vášnivý sumcař sleduji a zkouším každou novinku a vychytávku, která se lovu této ryby týká. Letos jsem se zabýval právě typem sestavení montáže pro lov na položenou s podvodními splávky. Zda je lepší zátěž upevňovat na pevno či průběžně…no pojďme se podívat na mé zkušenosti a můj názor.

detail průběžné montáže

Pevná montáž

Jak již název napovídá. U této montáže je zátěž, olovo či kámen na trhačce pevně připevněn k sestavě. Zpravidla do očka obratlíku. Myšlenka takto sestavené montáže je jednoduchá. Sumec po nasátí nástrahy a následném napnutí návazce, narazí na odpor zátěže, která svou váhou pomůže částečně rybu zaseknout. Vše se odvíjí od použité váhy zátěže, popřípadě i průměru použité trhačky, či délce návazce. Ovšem jak mé poznatky ukázaly, ne vždy to tak jednoduše funguje. Pro letošek jsem si vybral vychytávku v podobě tří obratlíků navlečených v kroužku. Myšlenka této vychytávky je přímo geniální. Tento jakýsi trojobratlík, by měl eliminovat vibrace, které vydává napnutá šňůra vlivem proudění vody, nebo působením větru. A zabránit tak přenosu těchto vibrací na návazec. V praxi to vypadá následovně. Do kroužku o nosnosti sto a více kilogramů, navlékneme tři obratlíky o téže nosnosti. Ke konci jednoho z obratlíku navážeme kmenovou šňůru, ke druhému z obratlíku návazec a k tomu třetímu upevníme trhačku. Tím vznikne jakýsi trojúhelník, jehož středem je kroužek, působící jako tlumič vibrací. Váhu zátěže a tím i úměrný průměr trhačky volíme takový, abychom při zavážení mohly rukou pomalu spouštět montáž ke dnu a omezit tím možnost zamotání montáže do kmenové šňůry.

detail tří obratlíků a bungee rigu

Zdá se, že tato montáž je geniální a už nic lepšího být ani nemůže? Ovšem ryby mě přesvědčily o opaku. S touto montáží jsem dlouhou dobu zaznamenával falešné záběry. V praxi to vypadalo následovně. Prut umístěný ve stojanu se jen vteřinku zatřásl, mírně přiohnul a to byl konec. Zkrátka než člověk stihl jakkoliv zareagovat bylo po všem a nebylo ani co zasekávat. Ráno jsem vytáhl jen mrtvou a pomačkanou rybu. Jelikož některé otisky od sumčích kartáčů vedly i přes háčky, které mnohdy byly i vytržené. Nejednalo se jen o malé dorostence, ale i o větší kusy. Tato situace se opakovala a tak jsem začal experimentovat s délkou návazce. Usoudil jsem, že sumec zkrátka bude potřebovat více prostoru pro zažrání. Zároveň jsem si začal hrát i s průměry použité trhačky. Když už jsem byl s délkou návazce téměř u tří metrů! S trhačkou o průměru téměř 0,40mm. A výsledkem byla jen při jednom ze záběrů utržená trhačka a háček bez ryby. Usoudil jsem, že takto to dál nepůjde. Vypadá to, že sumci jakmile narazily na sebemenší odpor zátěže, okamžitě rozevřeli tlamu dokořán a nástrahu s úspěchem vyplivli.

Z tohoto důvodu jsem se pokusil omezit předčasný odpor zátěže, aby sumec neprokoukl past a už neměl šanci nástrahu vyplivnout. V tomto mi celkem dobře pomohla vychytávka v podobě Bungee Rig. Tato pomůcka s pružné gumy, skrz kterou vede návazcová šňůra a na obou koncích je zakončená pevnostními obratlíky. Se umísťuje jedním z konců k návazci a tím druhým do kroužku. Při záběru sumce se postupně napíná a dává mu více prostoru při polykání nástrahy, než ucítí odpor zátěže. A tím i poctivějšímu zaseknutí. Pravdou je, že při použití této vychytávky jsem dostával více poctivějších záběrů ,na které jsem stihl i reagovat. Ovšem mé reakce vycházely ve spoustě situací naprázdno. Zkrátka jsem sekal častěji do prázdna, než do tvrdého. A celkový počet úlovků oproti záběrům mě taktéž nijak zvlášť neoslnil. Bylo to pořád takové padesát na padesát.

Pevné montáže z výše uvedených důvodů už moc nenavazuji. Určitě přijde čas či revír, kde pro ně najdu význam, ale prozatím jsem na takové podmínky nenarazil. Co jsem měl možnost vysledovat ve videích jiných lovců, používaly tyto montáže na revírech, které si byly v jednom dost společné. Vždy se jednalo o revíry s extrémně silným prouděním vody. To by i vše vysvětlovalo. V takovém případě sumci pomáhá zátěž nadlehčit proudění vody, tím sumec nepocítí její hmotnost naplno a past pozná o něco hůře, než na revíru kde téměř žádné proudění vody není. Třeba jako tomu bylo letos, kdy po celé republice řeky stály jako hladina rybníka uprostřed vsi. Z těchto důvodů tuto montáž neodsuzuji a nezanevřel jsem nad ní. Jen si jí šetřím do podobných situací, kde své opodstatnění určitě má. 

Co se vychytávky tří obratlíků v kroužku týká.  Výborně se mi a nejen mě, osvědčily při lovu na vyvázanou či bójky. Zde svou funkci plní opravdu na jedničku. Nádherně tlumí vibrace napnuté šňůry ve větru. Které při lovu na bójky vzniká téměř pokaždé. A možná i díky této vychytávce vděčím za svůj osobáček, ulovený právě na vyvázanou.

kompletní obratlíková montáž

Průběžná montáž

Z předešlých řádků už spousta z vás nejspíše tuší, že tato montáž bude mou oblíbenější. Nebudu oponovat, jelikož tomu opravdu tak je. Tato pro mnohé prastará montáž, je velice jednoduchá a alespoň za mě prozatím i úspěšná.  Je zde mnohem menší riziko nějakého prasknutí, povolení či otevření obratlíku nebo kroužku.  Tuto montáž navazuji při lovu všech dravých i nedravých ryb už desítky let. Vlastně už od počátku mého rybaření. Je to taková ta stará škola, kdy se mělo za to, že ryba při záběru nesmí cítit sebemenší odpor. Je velice jednoduchá na sestavení. V podstatě na kmenovou šňůru umístíme průběžný plastový klip, do kterého umístíme olovo či trhací vlasec s kamenem. Následuje gumový korálek. Fungující jako tlumič nárazů a hlavně jako ochrana uzlu na obratlíku. Pak už jen obratlík s návazcem a je hotovo. Navíc tato montáž má i své velké plus při zavážení. Nejprve ke dnu spustíme závěs se zátěží a potom teprve za ní nástrahu.  Co se zátěže týče, vzhledem k tomu, že jí při cestě ke dnu nemusíme brzdit rukou, a společně s ní nemusíme spouštět i nástrahu, lze tuto zátěž použít mnohem těžší než u pevné montáže. Proto si při výběru zátěže nemusíme příliš lámat hlavu a použít téměř kdejaký kámen. Použití těžší zátěže může mít i své plus, třeba to, že sumec při záběru mnohem snadněji přetrhne trhačku a my pak už se můžeme věnovat jen samotnému záseku a netrhání trhačky. Další výhodou je, že cestu nástrahy ke dnu lze snadno koordinovat prutem a zabránit tak zamotání sestavy. To samé platí i při kontrole nástrahy. Kdy stačí s prutem zajet nad místo lovu a povolit šňůru. Nástraha pak vyplave na hladinu a my tak snadno zjistíme, zda je vše v pořádku.

Video, ve kterém vážu tuto montáž, najdete zde na našich stránkách či na YouTube v pořadu S Jakubem na rybách díl 17 / 2017.

kompletní průběžná montáž

Obě mnou použité montáže mají mnoho výhod, ale i nevýhod. Vše záleží jen na dané situaci a podmínkách, které zrovna na dané lokalitě panují. Rozhodně ani jednu montáž neodsuzuji. Jen jsem si musel projít zklamáním i nadšením abych věděl kterou sestavu kdy použít. Je to přesně to hledání a zkoušení neznáma, které mě u rybaření vždy baví a bude bavit. Neustále zlepšování sebe samotného a nabírání nových zkušeností je správná cesta k cíli. Rád jsem se tu s Vámi podělil o své poznatky a zkušenosti. Nejeden rybář může mít výhrady, či úplně jiné zkušenosti. Proto tento krátký článek neberte jako poučku. Rozhodně nechci říkat, jak by se mělo chytat, každý máme svůj styl. Ale nadruhou stranu tyto řádky mohly někoho nakopnout či pomoci vydat se tím správným směrem…osobně si myslím, že o montážích k lovu sumců se moc nemluví a spousta lidí je ani nijak zvlášť neřeší…a to je škoda, ona i správně zvolená montáž, má velký vliv na úspěch.

Mějte se krásně a nechť Vám koušou

Za Uni Cat team Czech Republic Vašek Jícha