Podvodní splávky

Share Button

Lov s podvodním splávkem se stává čím dál více populárnějším. Snad je to dáno díky nenápadnosti tohoto lovu, či jeho jednoduchosti. Nevím, každopádně podvodní splávky se dnes nabízejí v různých tvarech, které jsou předurčeny k různému použití. Jak a který tvar kdy použít…s tím bych Vám rád pomohl v tomto článku. Tak pojďme na to…

Opět jsem si vybral pouze splávky, které sám používám a o kterých můžu říci i nějakou tu zkušenost z terénu. Začneme dvěma novinkami pro letošní rok…

Camou Subfloat Egg

Toto je malý typ podvodního splávku, který, jak již název napovídá, se velmi podobá vejci. On opravdu vypadá jako vajíčko 🙂 A doslova zelené vajíčko. Splávek je nabarven zelenou camou barvou. Vyroben  je z velmi pevného PVC materiálu. Skrz splávek prochází malá drážka, kterou se navléká na návazcový materiál. Na návazci doporučuji splávek fixovat pomocí gumových stoperů.

Splávek se vyrábí v pěti velikostech od 10g až po 30g. Tento typ nejčastěji používám v gramáži 10 a 15g. Jako nástrahu nejraději  využívám rousnice či játra. Ovšem lze použít i malou rybku kolem 20cm.

 

Camou Sticki Subfloat

Další opravdu vyvedená novinka…a proč hned takto chválím ? Když se jedná o klasický podvoďák doutníkového tvaru z odolného PVC v camou zelené barvě ? To sice ano, ale to hlavní se nachází v jeho středu ! Středem tohoto splávku prochází silná PVC trubička s větším průměrem. Čímž splávek posouvá mezi top nápady. Tento splávek se totiž dá fixovat k návazci tím nejprimitivnějším způsobem. Stačí splávek pouze navléknout do požadované vzdálenosti a zafixovat pomocí starého chemického světélka, které jednoduše strčíte do trubičky v těle splávku. Opravdu není nic jednoduššího a zvládne to i úplný amatér či začátečník.

A to není vše…ony se ty splávky dají za pomoci světélka i spojovat ! Což využijeme zejména při lovu v silném proudu či při použití větší nástražní rybky, když u sebe nemáme splávek větší, jednoduše spojíme dva malé. Opravdu nemůže být nic lepšího, asi proto tento typ splávku najdete na mých prutech nejčastěji 🙂 Splávky se opět vyrábějí v pěti velikostech od 10g až po 30g. Já využívám všechny velikosti….

 

Další dva typy splávků jsou sice stálice v našem sortimentu, ale i tak stojí za pozornost…

Unterwasser – Posen

Základní a nejpoužívanější šiškovitý tvar splávku. Kde jeden konec je širší, tím se navléká splávek směrem k háčku a druhý konec úzký. Tyto splávky nachytaly a ještě nachytají spousty ryb. Jsou vyráběny z tvrzeného polystyrenu. Jejich středem prochází úzká PVC trubička. Fixovat na návazec je doporučuji pomocí gumových stoperů. U tohoto splávku se nachází dvě možnosti. Ta první je klasická, tichá. Kdežto druhá varianta je opatřena dvěma chrastítky a tím pádem je zvuková. Při pohybu v proudu či nástrahy vydává chrastivé zvuky, které napomáhají vydráždit sumce k útoku.

Splávky se vyrábí v pěti velikostech a to od 20g až po opravdová monstra s nosností 80g. Osobně používám velikost 40g a to jak tichou, tak i tu zvukovou variantu. Takto velké splávky využívám při lovu s většími nástrahami od 30cm +.

 

Turbine Rattle Float

Důmyslná zbraň při lovu s méně pohyblivými nástrahami jako jsou rousnice, pijavice, játra či mrtvá rybka. Tento speciální tvar splávku mu umožňuje dokonalou vlastnost a to rotovat kolem své osy. A tím vytvářet kolem nástrahy vibrace, lákající sumce. Navíc je opatřen chrastítky, takže při své rotaci i chrastí a tím přidává další dráždivý efekt, který vyburcuje sumce k útoku. Ovšem pro správnou funkci tohoto splávku musíme dodržet pár zásadních pravidel. Splávek je nutností navazovat na nemotající se materiál jako je Hard Mono, při fixaci gumovými stopery, musíme za stoper přidat ještě skleněný korálek a to z obou stran. No a v neposlední řadě použít obratlík s kuličkovými ložisky. Což zabrání motání návazce a kmenové šňůry. Splávek je vyráběn ve třech velikostech 10g,  20g a 30g.

Doufám, že jsem vám pomohl s výběrem toho správného splávku. Lov s podvodním splávkem je velice úspěšný a důmyslný. Je to zkrátka nebezpečná zbraň pro lov trofejních sumců…

Nechť Vám koušou…

Za Uni Cat team Czech Republik Vašek Jícha