Podzim na řece

Share Button

Podzim neustále sílí, vzduch i voda se čím dál více ochlazují, dny zkracují a já si začínám uvědomovat, že na sumce zbývá míň a míň času. Sumci si doslova přecpávají břicha a díky chladnější vodě pomaleji tráví. Jediné co je dovede vyvést z postupující letargie jsou poslední zbytky slunečních paprsků. A to je přesně to na co čekám… K vodě se snažím dostávat pokud možno co nejčastěji. I když to někdy není  úplně jednoduché, ale i přes to si nějakou tu hodinku na rybaření najdu.

p1000341

No a díky nedostatku času mi zbývá jediná možnost jak se zaměřit na vousáče…tou možností je přívlač. K lovu rád používám prut VenCata spin v délce 2,4m, tato délka mi poskytuje mobilitu. Člověk se s krátkým prutem lépe dostane k vodě a také se sním lépe chytá z lodě. Naviják jsem použil V – Shot 4000. Ten dokáže prut krásně vyvážit a Vy se tak při nekonečném házení tolik nesedřete…a že se při sumcovláčce naházíte, to mi věřte ,-) Na navijáku mám namotán vlasec Aquantic Target Sea 0,50mm, do kapsy házím pár woblerů pro lov ve sloupci a velké gumy pro lov u dna.

p1000335

Na samotný lov mi zbývají necelé čtyři hodinky a tak rychle spěchám k vodě. Mířím rovnou k místu, kde jsem slavil úspěch již minulý víkend. Podařilo se mi zde zdolat menšího sumce, zhruba 120cm dlouhého. Tento sumec zabral překvapivě v hloubce kolem 1,2m. Nejspíš ho z hloubky vylákaly teplé sluneční paprsky a drobné rybky co se hemžily u hladiny…Dnes je situace ovšem jiná. Nejen že se ochladil vzduch i voda, ale slunce se schovává za mraky, jen občas vykoukne, ale nehřeje tolik jako minule. Proto se rozhoduji k lovu na hloubce. Po X hodech a výměnách nástrahy jsem ovšem bez kontaktu. Slunce se už definitivně schovalo za temnými mraky a začíná poprchávat. Nejraději bych odjel domů, ale nemám rád když se vzdávám bez boje.

p1000340

Proto se rozhoduji vyzkoušet mělčí vodu. Především zlom z mělčiny do hloubky. Během lovu na hloubce jsem tu viděl párkrát u hladiny otočit cejna. Po cirka deseti hodech se konečně dočkám dvou razantních ran do prutu. Zprvu si myslím, že se mi podařilo podseknout většího kapra, jelikož se ryba okamžitě po záseku rozjela po proudu. Ovšem po sérii kopancích do vlasce ihned vím, že jde o sumce. A né zrovna malého ! Beru proto do ruky kameru a začínám točit tu perfektní práci prutu a navijáku. Je až neskutečné jak se ti dva navzájem doplňují….

Po necelých deseti minutách je po všem…sumce měřím, pár rychlých fotek a pokud možno co nejrychleji ho vracím zpět do řeky. Déšť totiž mezitím slušně zesílil a já jsem na durch promočený a prochladlý…jediné co mě hřeje je pocit, že jsem si na sklonku Října z vody, která má jen 10 C vytáhl slušnou rybu o rozměrech 167cm…Doufám, že alespoň podobné počasí jako dnes ještě nějakou dobu vydrží…

Nechť Vám koušou Václav Jícha

p1000344