Podzimní výprava na Francouzkou Moselu

Share Button

„Nechtěl bys na podzim zkusit Francii?“ navrhl Radek, který je z Catfish teamu z Ledče nad Sázavou. Samozřejmě nebylo moc nad čím přemýšlet, a tak jsem na podzim společně s touto partou seděl v tranzitu a jel poznávat krásy Mosely. Ani jeden z naší šestičlenné skupiny na této řece ještě nerybařil, a proto jsme byli všichni plni očekávání. Podle informací, které byly k dispozici, se zde měly vyskytovat i ryby rekordních velikostí a každý z nás snil, že si jednu takovou vytáhne.

IMG_7824

Avšak zákony na této řece jsou spíš proti rybářům, než aby jim umožňovaly pohodlný rybolov. Jako největší problém jsem viděl, že se smí na živou rybu (a na všechny živé tvory) chytat pouze od úsvitu do soumraku (v řádu mají přesně hodinu a minutu od kdy do kdy se smí každý den chytat). Chytat non stop se smí pouze na pár úsecích řeky a jen na neživé nástrahy. Další zajímavostí jsou NO KILL zóny. V těchto částech řeky si rybář nesmí ponechat dokonce ani nástražní rybičky. Jako výhodu však vidím, že se zde smí rybařit na 4 pruty.  Všechny tyto informace a mnohem víc je napsáno v řádu, který obdržíte při kupování povolenek.

IMG_7803

Nás zajímaly pouze zóny, kde se smí rybařit Non stop. A proto jsme je začali objíždět a hledali vhodné místo k rybolovu. Po půl dni hledání bylo konečně jasno. Námi vybrané místo bylo na hlavním toku. Před námi se nacházely 2 menší ostrovy a hned pod nohama byla hloubka 5 metrů. Ze začátku se zdálo, že to bude super místo, ale opak byl pravdou. Hned při bližším zkoumání místa sonarem bylo jasné, že rybolov zde nebude jednoduchý. Ve vodě bylo veliké množství vodních rostlin, které dosahovaly až do poloviny vodního sloupce. A hned druhý den se ukázal další problém. Tím byli vodní lyžaři, které tahaly rychle jedoucí čluny. Tento problém se dal vyřešit pouze změnou místa. Komplikace se stabilně nepříznivým počasím se nedala vyřešit bohužel nijak.

IMG_7818

Z našeho nového místa se dalo chytat bud na hlavní tok, nebo na velikou lagunu, která byla s hlavním tokem propojena pomocí kanálu. Má volba byla jasná, a to vyzkoušet propojovací kanál. Při bližším ohledání jsem zjistil, že se na kanál napojuje ještě menší laguna cca 10 X 20 m plná potopených stromů a s hloubkou kolem 120 centimetrů. Při vjíždění do ní se udělal u jednoho ze břehů veliký vír. Hned mě napadlo, že to byl sumec. V kanále se jinak nacházela hloubka kolem 2,5m. Rozvezl jsem pruty a nezbývalo než čekat. Jak už jsem psal, tak počasí bylo proti nám, pořád pršelo a záběr ne a ne přijít. Nakonec se jeden den udělalo na chvíli trochu lepší počasí a cinknul prut zavezený u rákosí na druhé straně. Jako nástraha zde byli dva cejnci cca 15cm. Hned po vytažení a vyfocení vousáče jsem zavezl dva stejně velké cejnky na to samé místo a do hodiny tam byl další vousáč. Pak už se zase zkazilo počasí a já byl bez záběru. Poslední den lovu v podvečer jedu s člunem zpátky ke svému břehu, byl jsem kontrole nástražek. Najednou bum bum a prut začal ve stojanu tancovat. Jednalo se o prut zavezený ke vtoku do malé lagunky naproti a nástraha byla cejn cca 30cm. Ještě pomalu na vodě jsem vyskočil ze člunu, přiskočil k prutu a tvrdě zasekl. Rybu jsem táhl přibližně 5 metrů k sobě a najednou byla ve vázce. Zavolal jsem na kluky, ať přijedou s člunem. Ihned jsem se dostal nad rybu a pokoušel se ji vyprostit. Nedařilo se, a tak jsem musel do trenek a potopit se za ní. Po krátkém ohledání dna bylo jasno. Je zde u dna potopený strom, o kterém jsem nevěděl, očividně to už zde pár lidí přede mnou utrhlo, bylo zde celkem dost šňůr a vlasců. Vynořil jsem se a požádal kolegu na lodi o nůž. Znovu jsem se potopil, chytil rybu, hned mi bylo divné, že je nějak divně hubená, uřízl šňůru a vynořil se i s rybou. Hodně jsem se divil, co to držím. V ruce jsem měl víc jak metrovou zubatou. Při měření se ukázalo, že má 107cm. Druhý den jsme už měli zabaleno a jelo se dom.

IMG_7923 (2)

PS: Dávejte si pozor na dodržování všech rybářských zákonů. Dávají se zde opravdu vysoké pokuty. Například když budete mít jeden prut nahozený v noci v zóně, kde není povolený noční rybolov, zaplatíte 180 euro. A za čtyři pruty to je samozřejmě 4X tolik.

Za Uni Cat Michal Jánošík

IMG_7811