Sumcový naviják Uni Cat X -Drag 14000

Share Button

Do nové sezony lovu sumců nám sice zbývají zhruba ještě čtyři měsíce. Ovšem právě tento čas bývá časem plánování, ať už nových výprav či nákupu nového vybavení  pro lov této nádherné a silné ryby. Rád bych představil naviják, který rád používám nejen já, ale i zahraniční členové týmu Uni Cat. Jedná se o menší, přesto velice silný a povedený stroj, který obstojí i v těch nejdrsnějších podmínkách. Není to žádná novinka, ale držák, který se již pěknou řádku let vydává do soubojů s těmi největšími sumci po celé Evropě. Své dovednosti již předvedl na evropských veletocích, jako jsou řeka Po, Rhóna, Rýn, Ebro a jeho přehrady.

Já osobně ho používám na vyvážku ať již s bójkou, či podvodním splávkem, na našich krásných českých řekách a rybnících. Tento naviják mě zaujal svou velikostí, jelikož nepotřebuji žádnou extrémní kapacitu cívky. Výrobce udává kapacitu 260 m imitace o průměru 0,60 mm. V reálu jsem na cívku namotal zhruba 220 m šňůry Vencata o průměru 0,60 mm. Další věc, která mně zaujala je celkem nízká váha navijáku. Ta při výběru sice nehrála žádnou roli, jelikož naviják a prut stojí po velkou část lovu ve stojanu. Ovšem pro někoho právě váha může mít rozhodující vliv. Váha udávaná výrobcem je 725g, což u sumcového navijáku není moc. Takovou váhu mívají i kaprové speciály. I z tohoto důvodu bych se nebál tento stroj umístit na prut pro akčnější styl rybolovu, jako je vábnička, nebo vertikální přívlač. I u těchto stylů může nastat situace, kdy bude zapotřebí mít v rezervě dostatečný návin, silnější šňůry. I přes svou nízkou váhu se nemusíme bát, že by výrobce něco „ošidil“. Naviják je vybaven velice pevným grafitovým tělem. Osazen masivní, hlubokou, hliníkovou cívkou pro velkou kapacitu návinu. Cívka je navíc osazena gumovým páskem. Který znemožní protáčení návinu, zejména splétané šňůry. Což nám usnadní práci při navíjení nového návinu a odstraní případné problémy s prokluzem při boji s rybou. V boji nám pomůže i velká klička navijáku, která je šroubovatelná s absencí zpětného chodu. Její konec je opatřen masivní rukojetí s protiskluzovou úpravou. Což oceníme zejména v dešti či znečištění rukou, kde nám nebude klička prokluzovat a my se tak v klidu budeme moci věnovat samotnému zdolávání. Když už jsme u toho zdolávání, velice jsem si oblíbil brzdu tohoto navijáku. Ta je velice citlivá, snadno ovladatelná. Navíc je opatřena pěti carbonovými disky, které brzdě dodávají brzdnou sílu až 18kg ! Za zmínku určitě stojí i silný překlapěč zakončen anti-kroutící rolničkou. Tato rolnička je navíc opatřena o nerezové ložisko.

Co se samotného vnitřku navijáku, chcete-li „střev“ týče. Tak i zde byl kladen důraz na silové zdolávání velkých ryb v extrémním prostředí. Což vedlo k použití materiálů jako je nerez a mosaz. Naviják je vybaven silnou osou z nerezové oceli o průměru 8 mm. A extra zesílenými „Heavy Duty“ převody. Ty samotné udávají navijáku rychlost 4,9 : 1. Což oceníme při stahování montáže z velké vzdálenosti, či  po záběru, kdy je potřeba co nejrychleji domotat volnou šňůru k úspěšnému záseku.

 

Zkrátka stroj pro úspěšný rybolov, který nezklame. I pro tyto vlastnosti si mě X-Drag 14000 získal. Na první pohled mě zaujal svou mohutností i přes poměrně malou velikost. Momentálně vlastním všechny tři členy rodiny X-Drag. A ani jeden z nich mě nikdy nezklamal. Prožily si se mnou, a kdyby mohly mluvit, určitě by na mě napráskali hulvátské zacházení s nimi. Jo ještě, že to nedokáží  Přesto slouží, jak mají a ještě pěknou řádku let sloužit budou. Za sebe tento naviják mohu doporučit každému, kdo chytá převážně na řekách, či nepotřebuje vyvážet na extrémní vzdálenosti. Zkrátka vynikající poměr mezi kvalitou, cenou a výkonem !

Za Uni Cat Czech Team Václav Jícha