V- Shot 4000 – přívlačový naviják

Share Button

V- Shot 4000 – přívlačový naviják

Lov sumců u nás nabírá čím dál víc na větší  popularitě. Není se čemu divit. Tyto ryby jsou velké, silné a pořádně bojovné. Jejich lov ukrývá spousty adrenalinu, napětí i tajemství. Možná tyto důvody nás rybáře lákají k výpravám právě za sumci…a co teprve vydáme-li se tyto ryby pokořit nějakým akčnějším stylem jako je přívlač, ať už klasická či vertikální, nebo z lodi pomocí plavané a vábničky. Při těchto metodách lovu se prut drží po většinu času v ruce. A právě tu oceníme lehké a malé vybavení, které ovšem musí být velice silné a odolné. Přeci jen chytáme naší největší a nejsilnější rybu a tak nesmíme nic podcenit. Ovšem sehnat malý a odolný naviják, který by dokázal dokonale vyvážit náš přívlačový prut může být někdy problém. Tento problém nám může pomoci vyřešit právě naviják V- Shot. Pojďme se na něj tedy blíže podívat….

Na první pohled vás nejspíše zaskočí jeho velikost. Ano naviják je opravdu malý. Nikoho by snad ani ve snu nenapadlo, použít k pronásledování vodních obrů naviják v dlaňové velikosti! S celkovou váhou neuvěřitelných 340g.  Musím se přiznat, že tímto faktem jsem byl i já opravdu zaskočen. Naviják v podobné velikosti bych čekal spíše u feedrařů či středních vláčkařů. Ovšem už po první vycházce a menším rozebráním těla tohoto stroje jsem už tak překvapený nebyl.

malý, při tom tak silný

Síla tohoto stroje se ukrývá uvnitř, kde se nachází osa navijáku vyrobená z nerezové oceli s extra silnými převody. Toto spojení vytváří silný a téměř nezničitelný stroj. Rychlost převodů je 5,2 : 1. Čímž je výborně stvořený například pro těžkou přívlač. V těle navijáku je rozmístěno celkem šest kuličkových ložisek z nerezové oceli, k nimž bylo přidáno i jedno válečkové ložisko. Toto rozložení ložisek se stará o celkovou lehkost chodu celého navijáku. Chod je krásně hladký, plynulý bez jakýkoliv vibrací. Toto vše je ukryto ve speciálně zesíleném grafitovém těle, jenž celý naviják odlehčuje a dodává mu decentní, velice elegantní vzhled.

síla se ukrývá zejména uvnitř navijáku

Při lovu sumců oceníme zejména zesílený překlapěč cívky, který je dál vylepšen o rolničku s nerezovým ložiskem. Tato úprava zabraňuje kroucení imitace při navíjení a případném zdolávání úlovku.

Dalším velmi zajímavým dílem je samotná cívka. Cívka je vyrobena z masivního hliníku. Kovová cívka je při lovu se splétanými šňůrami velice důležitá. Jelikož na rozdíl od grafitové cívky nehrozí její proříznutí od imitace. Jako velice dobrý nápad se mi jeví gumový pásek na spodku cívky. Jenž zabraňuje prokluzování především pletených šňůr při zdolávání ryby. Tímto páskem je vybavena i cívka náhradní. Která bohužel není součástí balení a pokud víte, že budete naviják používat na více prutech, kde budete potřebovat i více průměrů imitace, doporučuji si jí přiobjednat. Kapacita cívek, dle mých zkušeností je 160 metrů šňůry o průměru 0,35mm a zhruba 80 metrů vlasce o průměru 0,50mm.

s náhradní cívkou

Velice příjemně na mě působí i klička navijáku. Broušená za pomocí CNC přístrojů, jenž vytvořily opravdu krásně zpracovanou část navijáku. Tato klička je zcela odšroubovatelná. Tak se nemůže stát, že před lovem kličku špatně utáhnete a ona se při zdolávání bude prokluzovat. Naopak bude mít tendenci se při nedotažení během boje spíše utáhnout. Kličku lze upravit i pro leváky, přehozením na opačnou stranu těla. Koncová část kličky je ukončena protiskluzovým madlem, na kterém je z boku upevněno logo Uni Cat. To dotváří velice praktické a líbivé ukončení této části navijáku. Se kterým se neunavíte ani při delším lovu.

odšroubovatelná klička

Mezi další  velmi důležitou částí navijáku o které je třeba se zmínit je samotná brzda. Přední brzda je vybavena pěti teflonovými disky, které jsou schopné vyvinout brzdnou sílu až neuvěřitelných 14 Kg !!! Takto silná brzda je při lovu sumců a nejen jich velice důležitá. Jste tak schopni na rybu vyvinout silný tlak a dobrzdit jí před vázkou či začít zvedat ode dna, kde se tak rádi sumci při zdolávaní zdržují.

detail cívky a brzdná síla

U navijáku zcela chybí zpětný chod. Čímž zmizel z těla přepínač zpětného chodu. Který při mnohých situacích může velice znepříjemnit celkový průběh zdolávání. Už několikrát se mi stalo, že v zápalu boje jsem nějakým záhadným způsobem přepnul tento přepínač a z navijáku se mi začaly odmotávat smyčky imitace. Věřte mi, velice nepříjemná věc. To se ovšem u tohoto stroje nemůže stát, právě díky absenci zpětného chodu. Za mě veliké plus!

V-Shot v akci

S tímto „prckem“ co si říká V-Shot 4000 jsem u vody zažil a určitě ještě zažiji velice krásné chvíle. Během testů se mi podařilo zdolat přes dvě desítky sumců. Z nichž valná většina přesahovala délku jednoho metru. Ukázalo se i několik kusů přesahujících 150cm. Zejména u těchto ryb jsem ocenil velikou brzdnou sílu, jenž naviják dokáže vyvinout. Díky tomu jsem je dokázal zastavit a otočit před vázkou, kam si to sumci okamžitě namířili. Také jsem byl schopen je hladce zvednou ode dna a úspěšně bez sebemenší námahy zdolat. Tento prcek mě opravdu překvapil. Je až neuvěřitelné co se v něm ukrývá za sílu! Ovšem jednu výtku bych tu měl…u navijáku v podobné cenové kategorii bych čekal náhradní cívku jako součást balení. To je jediné mínus které musím vytknout. Protože o druhou výtku, což byla chybějící větší velikost, jsem s příchodem nového roku přišel. Od letošního roku bude tento skvost k dostání i ve velikosti 6000 ! Věřím že se máme na co těšit…

Souhrn plusů a mínusů

Plusy

  • 6 nerezových ložisek + jedno válečkové ložisko
  • extra silné převody
  • kovové tělo navijáku z nerezové oceli
  • zesílený překlapěč s anti kroutící rolničkou
  • zesílené grafitové tělo
  • nízká váha, pouhých 340 g!

Mínus

  • absence náhradní cívky, nutno popřípadě dokoupit

Nechť Vám koušou přátelé…

Za Uni Cat Czech Republic  Václav Jícha