VenCata set…síla, výkon, krása…

Share Button

VenCata set…síla, výkon, krása…

Zima se pomalu blíží ke konci a mnozí z nás už přemýšlí kam vyrazí k vodě na první lov. Ti co mají více štěstí už mají své první vycházky za sebou…já si spíše lámu hlavu kam a hlavně s čím vyrazím na krále našich vod, sumce. V hlavě mně hned napadá, že by se s podobným problémem mohlo potýkat více lidí. Hlavně ti co chtějí se sumci začít a nevědí si pořádně rady s nákupem výbavy. Jsou tu i tací, které už jejich vybavení omrzelo a chtějí něco nového. No a v neposlední řadě jsou tu i ti jedinci, kteří byli napadení jakousi posedlostí či přímo úchylkou a stali se z nich doslova sběratelé nádobíčka pro lov ryb. Mezi ně se řadím i já….No a právě pro všechny tyto typy lidí je určen tento článek…

Podíváme se na set v podobě prutu, navijáku a šňůry pro lov z břehu za pomocí bojkových systémů či podvodních montáží. Set který jsem vybral je kompletně sestaven z modelové řady VenCata. Celá tato řada disponuje velkou výkonností za rozumné peníze….tento celý set se dá pořídit za méně jak 8 000Kč, což za náčiní k lovu sumců je taková střední cenová hranice. Takže s chutí do toho !

Prut VenCata

Tyto pruty jsou k dostání ve čtyřech délkách od 2,4m až po nejdelší 3 metrový kousek. Já si vybral délku 2,7m. Prut v této délce vidím za naprosto ideální při kratších vyvážkách ( do 100m ), či pokud stejně jako já, střídáte lov z břehu a ze zakotvené lodě.Všechny délky disponují vrhací zátěží 300-600g. Což je pro lov s bojkami či podvodními splávky naprosto ideální. Pruty zaujmou už jen svým vzhledem a tenkým blankem. Akce prutu je též velice příjemná…měkčí špička dokonale detektuje záběry. Celá akce prutu pomalu přechází do paraboly se silnějším koncem. Koncová spodní část je zesílena opletem. Díky tomuto zesílení má prut dost rezerv k silovému zdolávání. Vy se tak do sumce můžete parádně opřít a otočit ho třeba před případnou vázkou. 

první očka  vlevo  opačně položené očko Vencaty,

vpravo klasicky vyvázané očko Vencaty  spin

Očka prutu jsou tří patková, s keramickou SIC výplní. Tato kvalitní výplň dokonale zabrání prodření oček od šňůry a celkově snižuje oděr šňůry při průchodu očky. První očko od rukojeti je otočené tzv. do protisměru…toto neobvyklé vyvázání očka má za následek snížení odporu šňůry. Čili opět snižuje celkové opotřebení návinu…Sedlo navijáku je vyrobeno velmi z masivního materiálu a bez obav pojme velké sumcové navijáky. Ti z nás co raději používají multiplikátory se taktéž nemusí obávat, že by se do sedla nevešly. Rukojeť prutu je vyrobena z černé EVA pěnovky. Dost příjemné, při delším a silovém zdolávání velice ocenitelná je horní část rukojeti nad navijákem. Ta je navíc tvarovaná a nádherně sedne do dlaně a nikde netlačí. 

robustní sedlo a tvarovaná rukojeť

Celý blank prutu je vyroben z vysoce modulovaných vláken uhlíku. Tyto vlákna jsou při výrobě lisovány pod tlakem 24tun. Což dodává enormní sílu celému prutu…Tento prut se mi jeví jako ideální při použití na naše revíry. Kde většina úlovků nepřesahuje 1,5m…hranici úlovků jsem nestanovil kvůli tomu, že by větší rybu proutek nezvládl to ne. Ba naopak…ale spíš z toho důvodu, že s tímto prutem si vychutnáte souboj i s menšími sumci. Vůbec nemusíte mít strach, že neucítíte při zdolávání rybu kolem metru. Jen souboj bude o něco kratší než s větší rybou, to je logické. Navíc budete připraveni i na záběr opravdu velké ryby se kterou si souboj už zaručeně vychutnáte. Navíc budete mít v prutu dost rezerv pro utažení uzdy. Být připraven se určitě vyplatí ,-)

Naviják VenCata 14000

Tento naviják je takovou třešničkou na dortu z celé  řady VenCata. Na první pohled zaujme člověka nejen svým vzhledem, ale i celkovou masivností. Kterou mu předurčuje i jeho celková váha 760g. Kryt navijáku je  vyroben ze zesíleného a oděru odolného  grafitu. Což mu krom odolnosti dává příjemný elegantní matový vzhled. Dalším přímo mistrovským kouskem je samotná aluminiová klička. Frézovaná pomocí CNC technologie, doplněná o červené zdobení, které opět dodává navijáku perfektní vzhled. Klička je ukončena velikým madlem s protiskluzovou úpravou. Což umožňuje pohodlné zdolávání bez vyklouznutí kličky i s mokrýma rukama. Dalším velmi příjemným prvkem je velkokapacitní hliníková cívka. 

naviják

Výrobce udává její kapacitu 410m návinu o síle 0,50mm…má zkušenost je rovných 200m šňůry o průměru 0,60mm. Což je plně dostačující pro střední vyvážky. Zesílený překlapěč s anti-kroutící rolničkou vybavenou o nerezové ložisko zamezuje jakémukoli kroucení návinu. Ložisek je v navijáku celkem sedm plus jedno válečkové. Tyto ložiska jsou rozesety po těle  tak, aby dodali navijáku jemný a hladký chod. Až vezmete tento naviják do ruky a párkrát otočíte kličkou, dáte mi určitě za pravdu, že se výrobcům opravdu povedl. Celý vnitřek tohoto stroje, ať už se jedná o šroubek co drží jednotlivé díly, osu navijáku, či šnekové převody…toto vše je vyrobeno z nerezu. Přední brzda vybavená o pět brzdících teflonových a pět kovových destiček, která je navíc odizolovaná proti vniknutí vody. Brzda navijáku je velice citlivě seřízená a navíc disponuje obrovskou silou ! Silný šnekový převod a rychlost  převodů 4,3 : 1 jen potvrzují odolnost tohoto stroje. Za sebe jsem s navijákem velice spokojen. Rád ho používám na vyvážky do 150m. Dál jsem ještě nebyl nucen  vyvážet. Výhodu například od multiplikátorů vidím v rychlejším stahování montáže (zejména při záběru na bojky ) a v jednoduchosti ovládání. Což ocení zejména ti rybáři, kteří se bojí složitějšího ovládání multiplikátorů…. 

i přesto, že prut sedí ve stojanu, působí celý set vyváženě

Šňůra VenCata V-Shot 

Tato jedovatě žlutá šňůra se vyrábí ve čtyřech průměrech od 0,35mm až po 0,60mm ve dvou typech návinu  200m a 1200m. Jelikož se tu bavíme o setu k lovu na bojky a podvodní splávky, tak nás bude zajímat především návin o průměru 0,60mm. V našem případě v plně dostačujícím návinu 200m. Tento průměr je výrobcem testován na váhu 67,8kg. Což je pro naše účely postačující. Rozhodně níž bych nešel ! Tato šňůra je splétaná z osmi vláken, které jsou k sobě velmi hustě spletená. Navíc je celý oplet několikrát přetřen Teflonovým potahem. Tato úprava dává šňůře kulatý tvar, zamezuje proniknutí vody a nečistot mezi vlákna. Potah navíc dodává šňůře vyšší odolnost vůči oděru a dokonce by měl snižovat i hlučnost pletenky ve větru a proudu. Čímž alespoň u mně činí tuto šňůru velice zajímavou. Tato šňůra i přes svou velmi dobrou odolnost vůči oděru není určena pro tvorbu návazců !!! Nezapomínejme, že se tu bavíme o kmenové šňůře. Přesněji o té co vychází z navijáku až k obratlíku. 

kmenová šňůra                                                            návazcová šňůra

Proto chraň Vás ruka páně jestli někoho uvidím jak na tuto šňůru váže systém háků či pouhý háček ! 🙂 Rád bych kdybych tyto slova nemusel psát, ale věřte, že už jsem u vody potkal spousty šetřílků co vázaly háčky na kus kmenové šňůry, kterou před tím odřízli z navijáku. Tak tohle opravdu ne-e ! Na toto jsou šňůry návazcové například návazcovka s názvem VenCata Leader. Ta už se používá k tvorbě návazců a krásně doplní náš set. Ale zpět k naší kmenové šňůře ,  ke které mám ještě jednu připomínku. Pro ty z vás, kterým by přišla až příliš nápadná. Nemusíte se obávat, že by sumec nějak rozlišil tuto zářivě žlutou barvu. Sumci nejsou zrovna bystrozrací a navíc nástraha není navázána na tuto zářivku ,-) Tato zářivá barva je plusem pro nás lovce. My tak můžeme kontrolovat umístění nástrahy či lépe vidíme kde se zdolávaná ryba právě nachází a to i v noci. Barevnost šňůry oceníte i na místech s velkým lodním tlakem ! Navíc musíte počítat s tím, že používáním se postupně barva trochu zesvětlá…. 

set pod zátěží 6,2kg

Celý tento set působí velice silně, odolně a taky krásně…což při lovu sumců oceníme. Ono vůbec se nevyplatí při výběru náčiní k lovu sumců šetřit. Mnohem lepší je si chvíli přišetřit a koupit kvalitní věc. Lov sumce není žádná legrace a nikdo nikdy neví, jak velká ryba může zabrat. Proto je lepší vše předimenzovat, než podcenit. Navíc celý výše zmiňovaný set nepřijde na víc jak 7 162 Kč. Což považuji za velice příznivou cenu a mezi náčiním na sumce se jedná o jakýsi pomyslný střed. Toto všechno jsou důvody, proč jsem si tento komplet tak oblíbil a sám ho rád používám…

Nechť Vám koušou ….

Za Uni Cat team Czech Republic Václav Jícha

luxusní a elegantní vzhled je u této řady na místě