Vencata Spin , prut na sumcovou přívlač

Share Button

Vencata Spin

Jak již název napovídá, tento prut je určen hlavně pro přívlač a ne jen tak ledajakou. Prut je stavěn na tu nejtěžší sumcovou přívlač, což znamená, že na tento prut budou kladeny velké nároky.

ololol

Mezi tři hlavní kritéria u podobných prutů bych řadil tyto :

  1. odhozová síla, 
  2. akce prutu a za
  3. jelikož se jedná o prut na přívlač tak především celková váha prutu.

 

Odhozová síla prutu je u všech tří délek v rozmezí  mezi 30 – 180 g, což nám umožní použít široké spektrum nástrah. Prut si hravě poradí se třpytkami od 30 g přes velké woblery kolem 90 g až po velmi těžké gumové nástrahy s váhou přesahujících sto gramů, které bez větších problémů dopraví do vámi určené vzdálenosti.

Akce prutů je tzv. „rychlá akce“ neboli “ A “ akce, kde prut pracuje hlavně ve špičce a zbytek prutu zůstává výrazně tužší. To  umožňuje daleké a přesné hody, dobré záseky do tvrdých sumcových čelistí ,ale hlavně dostatek rezerv při zdolávání sumčích obrů. Ovšem nebojte se, že si neužijete sumečka kolem metru. Z vlastních zkušeností vím, že i menší ryba je na prutu krásně cítit.

Třetím nejsilnějším kritériem je váha prutu. Jelikož při sumcovláčce budeme prut držet hodiny a hodiny v ruce. I přes velmi robustní vzhled je prut velmi lehký. U nejkratší verze prutu což je 2,4 m se váha pohybuje na 280 g a u té nejdelší délky 2,85 m na nějakých 325 g. Což je velmi příznivé.

p1000319

Jak jsem již zmínil, pruty jsou vyráběny ve třech délkách a to 2,4m , 2,7m a nejdelší délka 2,85m. Takže si vybere každý. Já si zvolil nejkratší verzi. Jelikož většinou lovím na menších revírech kde není potřeba daleko házet a nebo vláčím z lodě. U této verze prutu oceňuji i malou transportní délku která  je nějakých 126 cm. Složený prut se tak v pohodě vejde i do kufru auta. U ostatních délek prutu se transportní délka pohybuje na 141 a 149 cm.

p1000510

Pruty jsou vybaveny tří patkovými očky s keramickou výplní, která bez obav odolá i pleteným šňůrám. Očka jsou vyuhlovaná směrem ke špičce, což umožňuje delší hody. Koncové očko je vybaveno silnější vrstvou keramické výplně pro lepší odolnost proti proříznutí od pletených šňůr. Další věc co se mi u prutu velice líbí je tvar rukojeti, která krásně padne do ruky a díky použitému EVA materiálu příjemně hřeje za chladných dní a nocí. Celková délka rukojeti je 65 cm, tuto delší rukojeť oceníte při zdolávání větších ryb a také se můžete více opřít do náhozu. Sedlo navijáku je klasické, šroubovatelné vyrobené z odolného plastu.

p1000514

Co se mi osobně velice líbí je celkový vzhled prutu, kde blank prutu je k prvnímu očku zesílený kevlarovou punčochou a přelakován lesklým lakem. Zbytek prutu je v matné černé barvě a zdobí jej červené vyvázání oček. Tato kombinace černé a červené barvy tak  působí velmi elegantně.

p1000509

Tento prut si mě získal nejen svým překrásným vzhledem ale hlavně svými vlastnostmi. Navláčel jsem sním spousty hodin a ulovil spousty překrásných sumců, z nichž někteří přesahovali délku 150cm. (videa z lovu a zdolávání najdete ve videosekci). Prut drží jak má a to ho vůbec nešetřím…s nástrahami krásně spolupracuje a hlavně perfektně zasekává háčky i do tvrdých sumčích kartáčů.

p1000335

Jediné co mi trochu vadí je, že se nevyrábí v jednodílné verzi 2 nebo 2,1m ,kterou bych uvítal hlavně při rybolovu z lodě ,kde by se s touto délkou pracovalo ještě o něco lépe než s verzí 2,4m…ale to je jen můj osobní názor.

obj.číslo délka transport počet dílů váha odhoz.hm
5618241 2,40 m 126 cm 2 280 g 30 – 180 g
5618271 2,70 m 141 cm 2 315 g 30 – 180 g
5618286 2,85 m 149 cm 2 325 g 30 – 180 g

Souhrn plusů a mínusů

Plusy                                                                        
velmi nízká hmotnost prutu
rychlá akce prutu
velmi odolná očka
vrhací zátěž umožňující použití velkého spektra nástrah
příjemně tvarovaná rukojeť
překrásný elegantní vzhled
příznivá cena
 
Mínusy
za mě snad jen chybějící kratší, jednodílná verze

S pozdravem Petrův zdar Vašek Jícha

p1000314