Vencata V-Shot

Share Button

Vencata V-Shot

Aktivní styl lovu sumců se stává čím dál více populární. Zda je to úspěšností těchto metod jako je vertikální lov, přívlač či vábnička ?  Nebo nedostatkem času, kterým trpí čím dál více rybářů ? Či celkovou akčností těchto stylů ? To nevím, ale co vím určitě je, že rozmachu těchto stylů si všímá spousta rybářských firem a přináším nám náčiní k tomuto rybolovu stavěné přímo na míru. A  z toho my rybáři máme velkou radost. Jelikož není nic horšího, než lovit se špatně zvoleným náčiním a tak se připravit třeba i o životní úlovek díky znemožnění rozpoznání záběru, či poškozením svého nádobíčka. Někdy bohužel i nenávratným 🙁

Dnes se podíváme na proutek z řady klanu VenCata. Přesněji na jednodílný speciál určený k vertikálnímu stylu lovu sumců. Čemuž nasvědčuje i jeho název VenCata V-Shot.

V-Shot lze využít i při lovu s vábničkou

Tyto krátké jednodílné pruty jsou stavěné na lov z lodě či belly boatu. Proto se vyrábí pouze v jednodílné verzi a dvou délkách 1,73 m a 1,93 m. Obě délky disponují vrhací zátěží do 210 g. Blank prutu je vyroben z velmi kvalitního Carbonu, jehož vlákna byla lisována pod tlakem celých 30 tun. Díky tomuto způsobu výroby jsou proutky velice slabé, tím pádem i lehké. Ale hlavně velice silné a odolné při zdolávání sumčích monster. Na blanku prutu se nese celkem sedm SIC oček typu K. Kde první očko je oproti ostatním poměrně velké. V průměru měří 20 mm…to pomáhá držet návin navijáku výše od blanku prutu a tím ho nějak nepoškodit či nepořezat ruce rybáře. Toto zpracování ocení zejména rybáři používající multiplikátor !

první očko je proti ostatním větší

první očko

Ovšem co ocení všichni rybáři je sedlo navijáku, které lze šroubovat z obou stran. Nesmírná výhoda, se kterou si naviják našroubujete do polohy která vám bude co nejvíce vyhovovat. Stejně jako u přívlače i při vertikálním lovu budeme mít prut po celou dobu v ruce. A tak je téměř nutností mít celou sestavu skvěle vyváženou. Zpracování rukojeti je z černé EVA pěny.  Jak už je u řady VenCata zvykem, i tady je skvěle propracovaná a pevně padne do ruky. Její celková délka i se sedlem navijáku je 60 cm (u verze 1,73 m). Hned za rukojetí až k prvnímu očku je prut zesílen kevlarovou punčochou. Což mu dodává silovou rezervu při zdolávání. Tato část je též lakována a zakompovány jsou v ní i veškeré údaje o prutu. Zbytek blanku je matně černý, jen vázání oček je červené. Celkově tato kombinace dává prutu elegantní a příjemný vzhled.

oboustranně šroubovatelné sedlo navijáku

Akce prutu je zaměřena především na první třetinu. Čili se jedná o špičkovou akci. Což je u prutu pro vertikální přívlač samozřejmostí, jelikož tak máme kontrolu nad nástrahou a krásně s ní cítíme veškeré nárazy o dno. Zbytek prutu je tužší, to nám umožní se do ryby opřít a bezpečně zdolat…

koncové očko

Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že se jedná o opravdu skvělý proutek. Využívám ho nejen k vertikálce, ale i při lovu s vábničkou či při trolingu s většími nástrahami. Nejvíce se mi líbí jejich krátká délka, vlastním verzi 1,73 cm dlouhou. Ta mi umožňuje nejen výbornou obratnost a ovladatelnost v lodi. Ale i snadnou přepravu. Nesmíme zapomínat, že se jedná o jednodíly a tak je nijak při přepravě nezkrátíme. Leda tak zlomením, třeba dveřmi od auta 🙂 Na proutek mám nachytáno spousty sumců z nichž je prozatím největší 180 cm…ani tato ryba neměla sebemenší šanci a to i přes to, že je delší než samotný prut. A jako bonus na závěr se podělím o krátký sestřih ze zdolávání této ryby. Na videu je krásně vidět akce prutu při zdolávání….

Nechť Vám koušou

Za Uni Cat Team Czech Republic Vašek Jícha