Změna místa ryba jistá

Share Button

Jako každý rok mě už i letos omrzela moje osvědčená místa, a tak jsem vyjel hledat nové fleky. Ze začátku jsem prozkoumal zvolený úsek řeky pomocí leteckých snímků na internetu, a pak jsem vyjel zmapovat vybraná místa osobně. K širšímu mapování používám sonar, potom si místo blíže osahám pomocí mapovací tyče GroundStick od Anacondy. Při mapování překážek jako jsou potopené stromy je to vynikající pomocník. Vhodné místo jsem našel až po dvou dnech a mnoha prozkoumaných kilometrech jak autem tak na lodi. Místo na břehu bylo sice mizerné kvůli malému prostoru, hluku ze silnice a cyklostezky,ale ve vodě to bylo podle mých představ. Řeka se zde rozšiřovala, bylo to to místo, kde se  silný proud mění na mírný. Na dně byla díra, která padala ze tří metrů na šest. Jeden prut s 30cm ploticína podvodním splávku jsem zavezl na horní hranu díry do místa, kde se utvářel vír. Plotice tak byla umístěná přímo proti proudu nad dírou.  Druhý prut jsem umístil po proudu dolů pod díru. Na něj jsem nastražil  na podvodní splávek 30cm cejna. Posadil jsem se k vodě a čekal. S padající tmou začal padat i déšť. Neměl jsem sebou deštník, a tak jsem se pro to zachumlal do nepromokavého spacáku MST-10000 Rockhopper. Déšť dlouho neustával, ale mě to nevadilo, tahle vychytávka od značky Anacondy ani náhodou nepromokne. Najednou „Bum!“, prut se ohnul. Vyskočil jsem a zasekl. Přišlo mi, jako kdybych z vody tahal potopenou kládu. U břehu se náhle vynořil ohromný candát, který si pochutnal na plotici. Byl jsem vážně překvapený, opravdu by mě nenapadlo, že se mi povede další candát na sumčák. Celý zbytek večera pršelo a další záběr jsem očekával marně.

foto-1

Na toto místo jsem se vrátil následující týden, pruty jsem zavezl na stejná místa, pouze jsem prohodil nástražní rybky. Cejn byl tedy nahoře ve víru a plotice dole pod dírou. Večer jsem si ležel na lehátku a najednou se prut s cejnem zavezeným přesně tam, kde jsem chytil candáta, pomalu ohnul. Hodně utažená brzda se pomalu rozjela. Následoval razantní zásek, ale ryba stále ujížděla.  Opřel jsem se do prutu a rybě muselo být hned jasné, že nade mnou jen tak nevyhraje. Náhle se prudce povolila šňůra a sumec jel rychle přímo ke břehu, pak prudce otočil proti proudu.  Neměl však žádnou šanci. Všechno drželo na jedničku. Po pěkném souboji se u břehu objevil vousatý tlusťoch.

foto-2-1

Měl jsem velikou radost. Když jsem ho pustil, šel jsem odpočívat a užívat si krásného večera. Odpočinek netrval moc dlouho. Jen jsem se pořádně uvelebil, cinknul i druhý prut a na něm vysel sumec cca 110cm, kterého jsem vyháknul hned ve vodě. Byl jsem moc spokojený, i když už se po zbytek výpravy nic moc nedělo. Změna místa se vyplatila.

Rada na závěr: Zkoušejte nová místa a netvrdněte pořád na jednom. Jasně že je lepší, vybrat si pohodlné místo, ale víc záleží na tom, jak to vypadá ve vodě. Když bude na břehu „hroznej flek“, aspoň máte šanci, že na tomhle místě před Vámi ještě nikdo nechytal a to Vám většuje šanci na úlovek snů!

Za Uni Cat Team Michal Jánošík